Stalin

Vladislav | 23.04.2012

Pokud jsou tato data, zde nedávno uvedená, věrohodná:

http://www.spolocnyblok.org/?p=3315,

potom by se asi měli seriózně uvažující lidé spíše než nějakými svědectvími žen z gulagu (oprávněnost jejichž uvěznění asi těžko objektivně posoudíme a bohůmžel i míru jejich objektivity) zabývat spíše tvrdými čísly, v linku zmíněnými.

V diskusích o Stalinovi se často omílají krutosti, které údajně prováděl (či prováděli jiní s jeho souhlasem), ale už se neříká, jak to v Rusku vypadalo předtím - nejen za Lenina a Trockého, ale i za vlády carů.
Jak bylo zacházeno s odpůrci carského režimu? Jak byla v Rusku potlačována povstání? Co děkabristé?
A jak mohl SSSR vzdorovat Německu, s pátou kolonou v týlu, ochotnou zemi prodat nepříteli ihned, jakmile by se k tomu naskytly podmínky?
Problémem je podle mě spíše něco jiného, něco, o čem se dnes jaksi ... nesmí mluvit.
Stalin byl totiž tak silný, že po bitvě u Kurska začalo být jasné, že pokud neotevřou Spojenci co nejdříve druhou frontu, porazí Hitlera sám a ovládne celou Evropu.
Dnes je takovým folklórem poukazovat na to, že Stalina zachránily dodávky zbraní a potravin ze Západu, ale realita je taková, že SSSR obracelo průběh války ještě před tím (léto-podzim 1942), než začaly tyto ve významné míře přicházet, a že většinu sovětské výzbroje tvořily vlastní zbraně, nikoliv krkolomně dovážené zbraně americké či britské.
Hitlera neporazily americké náklaďáky či džípy, ale tanky T-34, kaťuše, polikarpovy a lavočkiny.
Jak to Stalin dokázal? - v zemi, kde ještě pár desítek let předtím neumělo 8 obyvatel z 10 číst?
Jak tu trefně zaznělo: před Stalinem byli Rusové ve středověku - a po Stalinovi měli atomovou bombu.
Stalina si osobně neidealizuji, ale současná urputná kampaň, která se proti němu vede, by měla být podrobena pečlivé analýze - je tak tvrdošíjná a má tak charakteristické rysy, že je celkem jasné, odkud je vedena a komu především má posloužit.

Přidat nový příspěvek