Sidorov vidí nekriticky

Radomír | 30.03.2012

Ač si Sidorova velmi vážím, s jeho téměř glorifikací Stalina vůbec nesouhlasím.
Revoluci v Rusku prakticky vedl Trocký, Lenin byl umírněný a do ozbrojeného převzetí moci se mu nechtělo. Byl to on, kdo se měl stát po Leninově smrti jeho nástupcem. Stalin ale rozpoznal, o co v revoluci jde, od moci Trockého odstavil a vypověděl ho ze země. Trocký si na památku odvezl většinu stranické dokumentace.
Stalin se ale v praktikách od Trockého příliš nelišil. Hrdinou ani "geniálním vojevůdcem" nebyl. Po napadení SSSR nacisty byl bezradný a díky tomu se nacistům podařilo dostat se až před Moskvu. Stalin byl dlouho přesvědčený, že k takovéto události nemůže dojít. Geniálním vojevůdcem byl naopak Žukov. Kdyby nebylo jeho, dějiny by se odvíjely jinak. I Stalin by u moci nebyl tak dlouho, protože mu Žukov zachránil zadek geniálním zásahem proti chystanému puči.
Žukov byl dobrý stratég i velitel. Měl obdiv, důvěru a oddanost vojáků. Po válce ho Stalin začal brát jako hrozbu. Obával se jeho popularity. Žukov byl však skromný a po moci (vládě) netoužil.
Stalina chápu jako samolibého narcise. Kult osobnosti mu velice vyhovoval a "dělal dobře". Ač mizerným vojákem, většinou chodil ve vojenské uniformě, šité speciálně pro něj na zakázku. Jeho "mužná" postava spíše odpovídala postavě Hitlerově a tak uniforma měla za úkol rozšiřovat úzká, povislá ramena, rovnat pokroucená záda a zeštíhlovat pupek. Osobně odsouhlasoval herce, kteří ho měli ztvárňovat ve filmech. Všichni museli být vysocí a mužní, ač on sám takový nebyl. I gigantické sochy měly v lidech vzbuzovat dojem, že Stalin je "mužný obr - medvědobijec". Můžete posoudit na např. z fotografií z Jaltské konference. Na fotografiích ze SSSR většinou moc nepoznáte, protože měl jen několik "dvorních" fotografů se svolením ho fotografovat, kteří měli své instrukce (z jaké strany dělat záběr, jeho postava v popředí, aby vypadala vyšší).
Bližší je mi popis Stalina od Nosovského a Fomenka, Levašova nebo od Uškujnika. Existuje ale více autorů, kteří podávají jeho realističtější obraz.

Přidat nový příspěvek