nejedná se o tzv datumku? Tedy datum výroby? šipka na 6 - šestý měsíc nebo týden výroby a 14 rok výroby
Symboly na plastových lahvích - co bychom měli vědět
Plastové lahve nás tráví: Co znamenají symboly na jejich spodku?
Určitě i vy stále narážíte na ulici pobíhat lidi, držíc v ruce plastové láhve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií. Ty mohou snadno převážit přínosy správné hydratace. Měli byste proto věnovat náležitou pozornost trojúhelníkům na spodku plastových lahví, které používáte. Zvláště se zaměřte na číslo uprostřed trojúhelníků. Každé takové číslo totiž představuje jiný druh chemické látky, ze které je daná láhev vyrobena. Určitě jste ho už nejednou i zaregistrovali, ale nekladli mu žádný speciální význam. Nicméně měli byste!
1) PET (Polyethylentereftalát) Tyto láhve jsou určeny pouze na jedno použití. Je to kvůli tomu, že mohou propouštět ionty těžkých kovů. Tyto chemické substance, označované i značkou EPA, narušují činnost vaší hormonální soustavy.
2) HDPE (Polyethylen vysoké hustoty) Jde o takzvaný „dobrý“ plast. Má totiž nejnižší pravděpodobnost průsaku škodlivých látek do tekutiny, která se v něm uskladňuje.
3) PVC (Polyvinylchlorid) Nedoporučuje se používat lahve vyrobené z tohoto materiálu. PVC může do vody uvolňovat látky narušující činnost hormonů.
4) LDPE (Polyethylen nízké hustoty) Tento druh plastu je relativně bezpečný. Při správném používání a mechanickém nenamáhaní by z něj do vody neměli prosakovat škodlivé látky. Uvedený materiál se často používá i při výrobě plastových tašek.
5) PP (Polypropylen) Jde opět o relativně bezpečný plast. Za předpokladu, že ho nevystavujeme vyšším teplotám a mechanickému namáhání, by do nápojů a jídel neměl uvolňovat žádné nežádoucí substance. V praxi se z něj obvykle vyrábějí jogurtové kelímky a některé druhy lahví na vodu.
6) PS (Polystyren) Pozor, jde o karcinogenní uvolňující chemickou látku. Polystyren byste v žádném případě neměli používat pro uschování nápojů ani jídel. V případě přenosných chladniček je třeba mít jídlo v nich spolehlivě oddělené od stěn.
7) PC (polykarbonát) Pro uskladnění potravin a vody je to úplně nejhorší materiál. Důvodem je uvolňování BPA (Bisfenolu A). Lahvím nebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu se proto za všech okolností vyhýbejte!
Diskusní téma: Symboly na plastových lahvích - co bychom měli vědět
Pet lahev
Lucie | 29.05.2017
Dobry den, v praci jsem obdrželi pet lahve na pitny režim, zajima na označení...je to klasický trojúhelník a pod tím je 07...můžeme tyto pet lahve zařadit pod pet lahve s oznacenim 7 ??? Diky
Re: Pet lahev
.. | 21.06.2017
Určitě pracuje, taky me zajímá jestli nam ten jed smi legálně dat k použití
Re: Pet lahev
Martin | 22.09.2017
Pod číslem 7 (other) jsou jiné druhy plastů. Mám doma plastovou láhev vyrobenou z Tritanu, což je zcela bezpečný a schválený druh plastového obalu. Je potřeba zjistit bližší specifikace lahve a nenechat se rozhodit komentáři, které netuší o čem píší. :-)
Kategorie
Jozef | 19.05.2017
Dobrý den když mám na plastové láhvi označené čislo 07 mám to brát tak jako když tam je 7 děkuji za odpověď
Vojenská lahev
jj | 28.04.2017
A co polyurethan u vo jenské lahve?
http://www.militarysklad.cz/lahev-polni-us-2l-oliv-4720000
Re: Vojenská lahev
DrakMrak | 08.05.2018
Tohle by me taky docela zajimalo je zde nekdo schopny se k.tomu vyjadrit?Popripade si kup nerez.cutoru vyrabi se je potazena oliv.barvou
7 PC BPA FREE
Michala5351 | 26.04.2017
Já to nechápu. Ojednala jsem si lahve, že budou BPA free, alespoň je tak dodavatel inzeruje. Dokonce je to na nich i napsáno. A na dně je trojúhelníček se 7. a pod tím PC, což je tedy polycabonát. Co si o tom mám myslet? Nebyly extrémně drahé, oželím je, ale jsou moc hezké a brala jsem je v dobré víře, že budeme pít relativně zdravě. Manžel si pořád dělá pití do petky a já z toho rostu :-D Co si o tom myslíte vy? Díky komukoliv za odpověď :-)