Symboly na plastových lahvích - co bychom měli vědět

22.06.2015 11:04

 

 

Plastové lahve nás tráví: Co znamenají symboly na jejich spodku?

 

Určitě i vy stále narážíte na ulici pobíhat lidi, držíc v ruce plastové láhve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií. Ty mohou snadno převážit přínosy správné hydratace. Měli byste proto věnovat náležitou pozornost trojúhelníkům na spodku plastových lahví, které používáte. Zvláště se zaměřte na číslo uprostřed trojúhelníků. Každé takové číslo totiž představuje jiný druh chemické látky, ze které je daná láhev vyrobena. Určitě jste ho už nejednou i zaregistrovali, ale nekladli mu žádný speciální význam. Nicméně měli byste!

 

1) PET (Polyethylentereftalát) Tyto láhve jsou určeny pouze na jedno použití. Je to kvůli tomu, že mohou propouštět ionty těžkých kovů. Tyto chemické substance, označované i značkou EPA, narušují činnost vaší hormonální soustavy.

 

2) HDPE (Polyethylen vysoké hustoty) Jde o takzvaný „dobrý“ plast. Má totiž nejnižší pravděpodobnost průsaku škodlivých látek do tekutiny, která se v něm uskladňuje.

 

3) PVC (Polyvinylchlorid) Nedoporučuje se používat lahve vyrobené z tohoto materiálu. PVC může do vody uvolňovat látky narušující činnost hormonů.

 

4) LDPE (Polyethylen nízké hustoty) Tento druh plastu je relativně bezpečný. Při správném používání a mechanickém nenamáhaní by z něj do vody neměli prosakovat škodlivé látky. Uvedený materiál se často používá i při výrobě plastových tašek.

 

5) PP (Polypropylen) Jde opět o relativně bezpečný plast. Za předpokladu, že ho nevystavujeme vyšším teplotám a mechanickému namáhání, by do nápojů a jídel neměl uvolňovat žádné nežádoucí substance. V praxi se z něj obvykle vyrábějí jogurtové kelímky a některé druhy lahví na vodu.

 

6)  PS (Polystyren) Pozor, jde o karcinogenní uvolňující chemickou látku. Polystyren byste v žádném případě neměli používat pro uschování nápojů ani jídel. V případě přenosných chladniček je třeba mít jídlo v nich spolehlivě oddělené od stěn.

 

7) PC (polykarbonát) Pro uskladnění potravin a vody je to úplně nejhorší materiál. Důvodem je uvolňování BPA (Bisfenolu A). Lahvím nebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu se proto za všech okolností vyhýbejte!  

 

Diskusní téma: Symboly na plastových lahvích - co bychom měli vědět

plast SAN

Kabiankova | 30.05.2018

Dobrý den, na plastové konvi pro úpravu vody filtrem jsem našla pod trojúhelníkem, ale bez čísla, označení SAN. Asi patří do kategorie 7 (other), je to ten závadný anebo nezávadný? Více se přečíst nedalo.
Děkuji za odpověď.

chyba v článku

Pavel | 13.11.2017

Dobrý den,
rád bych upozornil na závažný nedostatek v článku. Materiály označené číslem 7 jsou materiály z kategorie ostatní. Mezi tyto materiály patří i značkové materiály BPA Free (např. Eeastman Tritan apod.). Informace, že tyto materiály tedy obsahují BPA lze považovat za přinejmenším velice matoucí a možná až za poplašnou zprávu.

Re: chyba v článku

Krišot | 09.01.2018

Může se prosím k tomu někdo vyjádřit? Zajímalo by mě jak je to tedy s číslem 7 na lahvích. Děkuji.

Re: chyba v článku

Vlastik Miki | 22.05.2018

Přesně tak, na těch nejdražších plastových lahvích je 7 - kategorie ostatní. Doma používáme především tyto láhve - vyrobeno z plastu bez BPA (bisfenolu A).

typ plastu

Ivet | 25.08.2017

Dobrý den, prosím co znamená PP-R 3 - plastové kelímky z ikey, pak je tam kolečko s čísly a šipka ukazuje na číslo 6 ale kolem šipky je velká 1 a 4. Co je to za plast? děkuji

Pet lahev

Lucie | 29.05.2017

Dobry den, v praci jsem obdrželi pet lahve na pitny režim, zajima na označení...je to klasický trojúhelník a pod tím je 07...můžeme tyto pet lahve zařadit pod pet lahve s oznacenim 7 ??? Diky

Re: Pet lahev

Jiří | 01.06.2017

Nepracujete náhodou ve Škoda auto? :-)

Re: Pet lahev

.. | 21.06.2017

Určitě pracuje, taky me zajímá jestli nam ten jed smi legálně dat k použití

Re: Pet lahev

Martin | 22.09.2017

Pod číslem 7 (other) jsou jiné druhy plastů. Mám doma plastovou láhev vyrobenou z Tritanu, což je zcela bezpečný a schválený druh plastového obalu. Je potřeba zjistit bližší specifikace lahve a nenechat se rozhodit komentáři, které netuší o čem píší. :-)

Re: Pet lahev

Jana | 01.11.2017

Když je tam 07, nemůže to být PET láhev.

1 | 2 | 3 | 4 >>

Přidat nový příspěvek