Memorandum, které podepsali prezidenti Putin a Erdogan na dnešní schůzce v Soči

22.10.2019 21:35

 

1. Obě strany potvrzují svůj závazek zachovat politickou jednotu a územní celistvost Sýrie a zajistit tureckou národní bezpečnost.
2. Zdůrazňují své odhodlání bojovat proti terorismu ve všech jeho podobách a projevech a čelit separatistickým snahám na syrském území.
3. V tomto kontextu bude zachován současný status quo v oblasti operace Zdroj míru mezi Tel Abjádem a Ras Al Ain do hloubky až 32 km.
4. Obě strany potvrzují význam Adánské dohody, Ruská federace bude podporovat uskutečňování Adánské dohody.
5. 23. října 2019 od 12:00 hod se na syrskou stranu syrsko-turecké hranice mimo oblast operace Zdroj míru dostanou jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby. Budou podporovat stažení jednotek KOS a jejich výzbroje na 30 km od syrsko-turecké hranice, které má skončit do 150 hodin odpočítáváno od 12: 00 hod. 23. října 2019. Od této chvíle začne společná rusko-turecká hlídka do hloubky až 10 km od hranic západně a východně od oblasti operace Zdroj míru, kromě města Kamyšli.
6. Všechny jednotky KOS a jejich výzbroje budou vyvedeny z Manbige a Tal Rifata.
7. Obě strany přijmou nezbytná opatření, aby zabránily infiltraci teroristických elementů.
8. Společným úsilím bude podporován bezpečný a dobrovolný návrat uprchlíků.
9. Bude vytvořen společný mechanismus monitorování a verifikace pro kontrolu a koordinaci realizace tohoto memoranda.
10. Obě strany budou dál pracovat na hledání politického řešení syrského konfliktu v rámci „mechanismu Astany“ a budou podporovat činnost ústavního výboru.

http://www.kremlin.ru/supplement/5452