Re: Re: Re: Re: Re: Ku generalovi Vlsovovi

M.C. | 19.02.2018

Pevnost Eben Emael se bránila něco přes 24 hodin, svůj bojový úkol ale splnila jen z malé části, dělům z pevnosti se podařilo zničit pouze jeden z mostů přes řeku Maasu.
Brestská pevnost přestala klást organizovaný odpor už po několika hodinách a svůj bojový úkol, spočívající rovněž v blokaci a zničení mostů přes Bug a Muchavec a v bránění dalšímu postupu útočníka nesplnila vůbec. Hrdinský boj vojáků, kteří zůstali v pevnosti obklíčeni neměl pro další vývoj situace na frontě žádný význam, protože město Brest padlo hned ráno a postup německých jednotek přes mosty a město nebyl nijak narušován.
Nevím, jak kdo další, ale náčelník štábu pozemních sil (OKH) generál Halder si v době, kterou zmiňujete zapsal do svého deníku, který se zachoval, že válka je ve vojenském a ekonomickém smyslu prohraná. Je to deníkový zápis, má přesné datum, ale to bych musel hledat, zas taková encyklopedie nejsem.

Otázka proč se Němci dostali tak daleko je na delší debatu, těch důvodů bylo více.

Proč se podařilo obklíčit jádro sil Jihozápadního frontu, dřívějšího Kyjevského zvláštního vojenského okruhu (KOVO), je celkem jasné a ,,může" za to právě Vlasov, který jako velitel 37.armády dokázal obsadit pozůstatky Kyjevského opevněného prostoru před městem a hájit Kyjev 73 dní v době, kdy všude jinde probíhal ústup až útěk. Bezprostředním důvodem obklíčení bylo to, že jednotky na křídlech tohoto seskupení nevydržely německý útok tankových skupin ze severu a z jihu na Konotop a Lochvici a dále Stalinovo otálení s rozkazem k opuštění Kyjeva.
Kdyby Stalin povolil veliteli frontu generálu Kirponosovi vyklidit Kyjev o několik dní dříve, k obklíčení by možná nedošlo, protože Němci už taky ztráceli dech a pokud by se jim včas stažené jednotky stačily postavit do cesty, tak by je dost možná zastavily a podařilo by se evakuaci kotle dokončit.
Válka by potom probíhala poněkud jinak.
Kdyby Vlasov nedokázal bránit Kyjev téměř dvaapůl měsíce a nebylo nutné k porážce JZ frontu shromáždit síly dvou armádních skupin, tak by se válka taky vyvíjela jinak.
Tanky armádní skupiny Střed při útoku na jih a při cestě zpátky najely tolik kilometrů cestou necestou, že před začátkem útoku na Moskvu musely projít generálkou, ale byl problém s náhradními díly a tanků na generálku bylo moc najednou - začátek operace Tajfun musel být odložen zhruba o dva týdny.
Dva týdny slušného počasí strávili Němci generálkováním tanků a operace Tajfun potom dopadla jak dopadla. Sověti mohli připravovat obranná postavení a přisunovat posily o dva týdny déle.
Je-li mnoho stébel slámy, zlomí to poslední páteř velbloudovi.

Přidat nový příspěvek