Re: Re: Re: článek je hybridní blábol

jik | 11.02.2018

Gospodin Něvaril, máte v té Vaší kalkulaci pár drobných chybiček:
1) faktor času - uplynulo už pár let a došlo k velkému nárůstu hospodářské výkonnosti. Jinak máte pravdu, dnešní a tehdejší ceny i platy krát 10 jsou přibližně stejné - ale to spíše ukazuje na problém dneška.
2) Nájem a energie 3+KK 7000 ? To je někde v Bruntálu? (Nic proti němu, jen jsem si vzpomněl na jeden vtip). Jenomže práce se dnes nejlépe hledá v Praze a tam je to za kolik?
3) povaha společnosti - za socializmu jsme totiž fakticky byli (spolu)vlastníky výrobních prostředků a užívali výnosů. Vím, že to vypadá jako "komunistická rétorika", ale mělo to několik významných dopadů, které vlastně nelze snadno finančně vyčíslit, ale měly velký dopad na možnosti a chování lidí. Sem patří "společenská spotřeba" (byla taková kategorie) a v podstatě velmi dobře fungující společenské záruky. Následkem toho nebyly existenciální problémy. V podstatě všichni lidé se chovali (ve srovnání s dneškem) jako boháči - měli čas a peníze na rodinu, děti, koníčky, fotbal i chatu.
Dnes? Od rána do večera v práci, auto jako "benefit" a v něm ztracená hromada času, po večerech není čas ani na děti, jen psy... A peněz sice desetkrát víc, ale s desetinásobnými cenami. Dnes se majetek a jeho hromadění stalo základem života a rodina mizí. Víte, ty soukromé hmotné statky jsou v podstatě především nepříjemností.

Přidat nový příspěvek