nepoučitelný český volič

инг. франтисек Неварил | 11.02.2018

Když se ohlédneme do historie posledních 30 let od roku 1989, kdy došlo ke kontrarevoluci a následně v roce 1992 ještě roztrhli republiku, tak z ekonomického hlediska vidíme vývoj ve dvou sestupných a dvou vzestupných vlnách.
Hned po roce 1989 se začal drát k moci Václav Klaus a Václav Havel. Pominu teď ideologický výklad soustředím se na výklad ekonomický.
Klausova transformace provázená první a druhou vlnou privatizace přinesla gigantický sešup výkonnosti české ekonmiky. V reálném vyjádření HDP to byl sešup o 30%, což nebylo ani v dobách okupace českých zemí v období II. světové války.
V roce 1999 ČSSD tehdy vedená Zemanem přebrala doslova spálenou zem. Následných osm let však ukázalo, že ČSSD umí a nastartovali ekonomický růst, který gradoval v letech 2006 růstem HDP 7%.
Zde přichází podstatný psychologický moment, lidem se začalo dařit, a když se lidem daří, tak začínají mít pravicové a liberální postoje a jejich poptávka se odklání od sociálních programů a začínají slyšet na programy pravicové. A tak se také stalo.
Na podzim roku 2006, ač pro to nebyly z ekonomického pohledu žádné relevantní důvody, vyhrává Topolánek volby s 35% hlasů. Z počátku to sice trochu skřípe, ale v lednu 2007 Melčák s Pohankou přebíhají a vzniká druhá Topolánkova vláda a získává důveru v PS.
Následuje druhá vlna ekonomického sešupu, která vrcholí v letech 2013, kdy je ekonomika výkonem pod čísly roku 2008 a na Úřadech Práce je 630 000 nezaměstnaných.
Lid se probouzí z pravicového poblouznění a opět volí ČSSD. Vlády se ujímá Bohuslav Sobotka a během následujících 4 let přicházů prudký hospodářský vzestup, kdy na konci roku 2017 je růst HDP přes 4,5% reálně a 5,5% nominálně a nezaměstnanost v ČR se snížila o 50% !
Situace se opakuje, opět přicházejí pravicové nálady a opět voliči vrážejí nůž do zad ČSSD stejně jako v roce 2006 a volí na podzim roku 2017 s 29% hlasů pravicového populistu Babiše a ČSSD posílají na samé dno volebních preferencí. Sněmovna je nyní z 90% pravicová.
A hádejte, jak to asi dopadne? :))

Přidat nový příspěvek