Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doplnenie

jardob | 10.01.2018

Július, problematiku eucharistie chápem, dokonca aj z pohľadu katolíkov. Viem ako je to vysvetľované, ale snažím sa na to pozrieť aj z iných strán, nie len z pohľadu katechizmu.

Ak ide o duchovný pokrm, tak načo do toho vnášajú ten materiálny nosič - hostiu. Telo žije z hmotnej stravy a duch zasa z duchovnej. Načo sa duša potrebuje "krmiť cez telo", nestačia je "božie slová". V tom vidím ten zádrhel.
Nech už je obrad eucharistie čokoľvek - je to rituál, t.j. opakovaný obrad.

Ak človek, ktorý nebol aktívnym členom žiadnej cirkvi, ale Boh je prirodzenou súčasťou jeho života, si vypočuje nasledujúce dve vety, tak určite pocíti v nich diametrálny etický rozdiel...:
- "Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst"
- "Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život."

Aktívny člen cirkvi však ten rozdiel pocítiť nemôže, lebo prijal za samozrejmosť cirkevné vysvetlenie eucharistie.

Július, môžeš si byť istý tým, že Ja osobne žiadny svoj ani cudzí názor nepovažujem za absolútne pravdivý alebo absolútne nepravdivý. Ja som štatistické hodnoty 0 a 100 vylúčil zo svojho života, a používam len všetky ostatné... Pre mňa sú len veci vysoko pravdepodobné, vysoko nepravdepodobné, alebo také, ktoré neviem posúdiť.

Ja chápem, že ty vykladáš veci z pozície učenia cirkvi, učenia cirkevných vedcov a svojej oddanej viery. Ale ja už nie som aktívny kresťan a snažím sa na veci pozerať zo strany, lebo atázka vzťahu človeka a Boha je príliš dôležitá, a etika ľudí v posledných tisícročiach mizerná, a nedá sa vylúčiť, že niektorí na manipuláciu a ovládanie ľudí používajú ich vrodený náboženský cit, tak že im podmenia obsah pojmov a významov.
- Veď aj v sekulárnom politickom živote od nás inštitúcie chcú aby sme dôverovali politikom, vedcom, novinárom, lebo oni sú múdri a vedie, a konšpirácie sú len blud. No z akého titulu a podľa akej fantastickej štatistiky mám veriť, že mlynár a jeho pomocníci sa nemôžu zamúčiť, že je to len konšpirácia nevzdelancov. Že v eticky zhnilom svete budú všetky spoločenské inštitúcie fungovať podľa vysokej etiky? To vysmievanie sa ľuďom do tváre. A rovnako aj v otázke toho množstva rituálnych náboženstiev. Niet štatistiky, ktorá by sedela na neetickú spoločnosť, v ktorej by cirkvi predstavovali základ vysokej etiky, kde by sa učenie neprekrúcalo, a nedegradovalo, tak ako degraduje aj ľudská reč v neetickom prostredí.

Přidat nový příspěvek