Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: moje postřehy k roku 68

ТаuRus | 27.11.2017

OK. Jsem rád, že jsme došli k nějaké shodě. A děkují za diskuzí.

Ještě pár postřehů k ideologií "Pražského jara".
Samotné heslo, kteří ideologové "Pražského jara" dali do popředí reforem - "socialismus s lidskou tváři", v zárodku znehodnocuje myšlenku socialismu. Protože dopředu vylučuje, že někdy v minulosti, socialismus "lidskou tvář" měl. Realitou té doby ale byla existence dvou systémů - socialistického a kapitalistického. Vedení KSČ, intelektuálové a 5.kolona se zaměřili jen na kritiku socialistického systému, což u obyvatele zákonitě vyvolávalo dojem, že kapitalistický systém byl lidštější. Protože do popředí se dostávaly domnělé výdobytky tohoto systému, jako "svoboda slova", možnost cestování, "lidská práva", rozmanitost zboží atd.
Bez vysvětlení, jaké poměry skutečně vládnou v kapitalistickém systému, a že socialismus tu lidštější tvář, ve srovnání s ním už měl, toto líbivé heslo ("Socialismus s lidskou tváři") ve skutečnosti nejen podkopávalo smysl existence socialismu, ale dokonce pracovalo na na jeho likvidací.
To je také jeden z důvodů, proč tvrdím, že reformy v ČSSR neměly šancí dopadnout jinak, než dopadly. Protože tehdejší sovětského vedení, se svojí mírou chápání, nedokázalo včas vyhodnotit všechna rizika, která nese v sobě pouhé heslo "Pražského jara". A tak se stalo, že nedokázalo předpovídat vývoj události dopředu a začalo hasit požár, až teprve uvidělo následky.

Přidat nový příspěvek