Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: moje postřehy k roku 68

Lin | 24.11.2017

Já ti nerozumím... Copak jsem něco takového napsala?
Pokusím se to napsat polopaticky.
"Jaro" (které se začalo mnohem dřív, než v r. 68) bylo v režii Mlynáře. Dubček byl jen jeho "souputník" a sympatizant, později také vykonavatel tohoto scénáře. A Brežněv jim říkal cosi ve smyslu "pánové, brzděte, tohle už je příliš, tímhle můžete rozložit celý socblok".
Samozřejmě, že to není doslova, já ve skutečnosti nevím, jak a co Brežněv říkal. Vím jen to, že varoval Dubčeka před uskutečňováním takovéto formy "reformy". A Dubček mu vždy slíbil, že zařídí nápravu - a nic z toho neudělal. Konkrétně - na zasedání pohlavárů socbloku, tuším, že někdy v březnu nebo dubnu, byl Dubček pranýřován za tuto československou "demokratickou reformu", která ohrožuje všechny členské země - a byl upozorněn, že mají informace o spolupráci "našich" se "západem". Dubček toto sice odmítl - ale slíbil, že ona "reforma" bude stranou přezkoumána a "přezkoumány" budou i členové strany, kteří údajně se západem spolupracují. NO ale nic z toho se nestalo, dokonce ani pomyslná "druhá frakce" nic nevěděla, že takový slib dal.
A ještě tu mám k doplnění záznam z jednání v Kremlu - a to už po vstupu vojsk. Snad se tomu dokumentu dá věřit:
http://www.68.usd.cas.cz/files/dokumenty/edice/823_1.pdf

Přidat nový příspěvek