Erdogan

M.C. | 21.11.2017

Za nepřítele byli označeni jmenovitě Erdogan a Kemal Ataturk, nikoliv Turecko obecně a to sestřelené letadlo byl bombardér Suchoj 24, ale jinak souhlasím.
Pokud by se Rusům podařilo přelanařit Turky na svou stranu, to by byl tedy mistrovský tah mezinárodní politiky s dopadem do více míst a procesů, tzv. mnogochodovka.
Na druhé straně jsou si toho vědomi, tak se vynasnaží přeběhnutí Turecka zabránit všemi způsoby (a zase to pos....).
Vystoupení Turecka z NATO, nebo jenom přerušení spolupráce s ostatními členskými státy by znamenalo:
1. Zásadní narušení fronty zemí NATO okolo Ruska a ztrátu kontroly nad velmi početnými a celkem dobře vybavenými tureckými ozbrojenými silami a základnami na jejich území.
2. Ztrátu kontroly nad poloostrovem Malá Asie jak ve smyslu budování páteřních plynovodů, ropovodů, železničních tratí apod., tak ve smyslu prostoru ze kterého Rusku neustále hrozí určité riziko.
3. Ztrátu páky na Turecko ve věci řešení kurdské otázky podle představ neokonzerv a naopak využití Turecka jako páky na Kurdy ve smyslu jejich dotlačení k rozumné dohodě se Sýrií a Irákem, možná i Íránem.
4. Kontrolu nad neokonzervami založeným hnutím pro vzestup turkických národů, které iniciovaly neokonzervy a jehož lídry jsou Turecko a Kazachstán, by opět získali Rusové. Oni by tomu asi nebránili, akorát by si ošéfovali, aby se to neobrátilo proti nim.
5. V dalším kole by to znamenalo i omezení vlivu Číny ve středoasijských republikách.
6. Pokud by se podařilo vliv Ruska v Turecku upevnit a bylo by vidět, že to vede celkově ke zklidnění situace, mohli by se touto cestou vydat i Řekové, kteří vždycky v Rusku spatřovali jakéhosi mladšího, ale silnějšího bratra, kterému v 15. století předali odkaz byzantské říše. Nedávno se na jiném cvičení NATO šprajcli bulharští vojáci, kteří odmítli vést palbu na cíle s ruským označením s tím, že Rusko není nepřítelem Bulharska.

Teď si vemte pastelky a začněte si vybarvovat státy kde už převážil nebo zřejmě brzy převáží ruský vliv, případně už daly najevo aspoň to, že už proti Rusům a spol nepůjdou:
Irán, Irák, Katar, Sýrie, Turecko, Egypt, většina Lybie(Haftár). V Evropě ještě Srbsko a možná i to Bulharsko, dokud bude v Maďarsku Orbán, ten taky proti Rusům nepůjde, začíná se viklat i Afghánistán. Arménie je spíše proruská, Ázerbajdžán tak napůl, ale trend je k Rusku. Nejistá je Gruzie, ale pokud zůstane sama, tak vlny dělat nebude.
Čili hra není ani zdaleka vyhrána, ale rozehrána je dobře.
Vzhledem k tomu, že trio Putin-Lavrov-Šojgu moc chyb nedělá, tak jsem přesvědčen že to zvládnou a podaří se jim dosáhnout uklidnění v celé oblasti.

A protože všechno souvisí se vším, odrazí se příznivý vývoj na Blízkém Východě a v celé středomořské oblasti i dalších částech světa, například v Evropě.
Podle dnešních zpráv to vypadá, že Makrela nedá dohromady vládu a v Německu budou nové volby.

Přidat nový příspěvek