Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Stín a jiné

M.C. | 02.11.2017

1. Zřejmě bylo třeba konstrukci chránit, zbytečně to tam určitě nedávali. To jste psal vy, že konstrukce byla subtilní a bylo nutno ji chránit proti teplotním změnám. V kovech se teplo vedením přenáší rychle, tak
Pokud se nemýlím, čekala spodní konstrukci ještě role startovací rampy - nebylo to tam kvůli tomu? Aby proud plynů z trysek nepoškodil nohy modulu a spodní část se nezhroutila dříve, než tah motoru dosáhne hodnoty dostatečné k odlepení od rampy?
Nejsem konstruktér modulu, ale právě ty (skoro)prázdné nádrže paliva bych proti přehřátí chránil. Taková nádrž, kde je trochu paliva na dně a je plná výparů dokáže udělat slušnou paseku, pár letadel už na to doplatilo.
Asi to tak nějak bude, protože pokud vím, vracela se jenom ta vrchní část a ve fólii je jenom ten spodek co zůstával na Měsíci.
Na téhle fotce to vypadá, že se právě astronaut hrabe v nějakém vaku z téže fólie, nebo ho sundává dolů. Vak už je skoro dole a nad ním je fólie v celé ploše a na ní je vlajka.
https://www.treking.cz/astronomie/apollo-11-8.jpg

2. To jsem si neuvědomil, že průzor s ovládáním pro přistání a start byl zřejmě jenom jeden. potom je samozřejmě logické, že astronaut přistával tak, aby měl slunce za sebou (nebylo nutno úplně přesně za sebou, stačí když ho neoslňuje) a před sebou osvětlený povrch.
Mě spletlo, to, že modul přistával ve finále kolmo na tři symetricky umístěné nožky a z toho jsem mylně vyvodil, že je jedno jak přistane.

3. Fotky jsou z různých misí, ale to by nemělo vadit, konstrukce modulu se principiálně nelišila.
Nepřebíral jsem se galeriemi na nasa.hq, na to jsem neměl čas, vybral jsem co mi internet nabídl. Vzhledem k tomu, že na nich fólie na diskutovaném místě vidět je (někde lépe, jinde hůře) považoval jsem to za postačující.
Já i u fotky se skákajícím astronautem tu fólii okolo vlajky vidím. Sice ne všude, ale je tam vidět lesklý vrchní lem, lesklý rámeček okolo vlajky a lesklý obdélník vlevo od vlajky.
Asi jsem na to přišel - v tom místě je dutina ve které byl ten vak s materiálem, proto je ten prostor ve stínu. Fólie tam je, ale protože se fakticky jedná o vnitřek krabice, tak je ve stínu a není moc vidět.
Zůstává problém vlajky, ale tam už mohla být i podsvícená.

4. O kopcích polemizovat nebudu, tam se není o co opřít, nemáme ani přibližné údaje.

Přidat nový příspěvek