Re: Re: Re: lunar rover

M.C. | 30.10.2017

No jo, ale kde na té druhé fotce máte jakou odraznou desku?
Vidím tam jenom modul a jeho části obalené ,,zlatou" fólií se značně nerovným povrchem, to by spíše ,,házelo prasátka" než přisvětlovalo. Něco jako prasátka jsou ty dvě světlé čárky uprostřed stínu Aldrinova těla.

Přisvětlení rozptýleným odraženým světlem se používá, jenže s tím si můžete hrát v ateliéru nebo i venku s normálním fotoaparátem, kde máte hledáček, u moderních přístrojů displej a můžete si zkontrolovat, jestli scéna vypadá tak jak má a ne u přístroje, který máte napevno pod bradou na prsou, kde si nemůžete zkontrolovat ani co fotíte, který se neumí intenzitě osvětlení sám přizpůsobit (jsme v roce 1969 a práci s expozimetrem v rukavicích si nedovedu moc představit) a políček na filmu je omezené množství.
Pokud se nemýlím, tak foťák je ta krabička na prsou, na které je napsáno E. ALDRIN.

Na fotce Aldrina je noha modulu v rohu fotky a podle počtu šlápot a perspektivy bych si tipl, že astronauti stojí tak 2-2,5 metru od sebe dál ne. Čili Aldrin stojí tak ty tři metry od modulu.
Na té druhé fotce je viditelné, jak je astronaut oproti modulu malý a že zlatě obalené části má ještě nejméně půl výšky postavy nad hlavou. Pokud by to přisvícení způsobovaly tyto fólie, tak by muselo působit i šikmo shora dolů (protože podle krátkých stínů terénních nerovností svítí Slunce dost shora) a nebyl by takový ostrý a temný stín na helmě astronauta a za jeho nohama.
Zejména helma má určitě stejnou nebo větší odrazivost než zbytek skafandru a tento efekt by se tam musel výrazně projevit.
Odrazivost skafandru byla zřejmě vysoká, viz ,,záře" na vnitřní straně nohavic, kde osvětlená nohavice odráží dost světla na tu druhou ve stínu.
Odrazivost měsíčního povrchu je výrazně nižší, ale i tam by muselo být nějaké přisvětlení vidět.
Místo toho jsou oba stíny stejně tmavé jako stíny terénních nerovností v pozadí.
Z porovnání obou fotek plyne, že Armstrong musel při focení stát někde mezi těma nohama vpravo a Aldrin někde poblíž pravé zadní nohy, aby seděl směr stínů a to, kde se v průzoru helmy zrcadlí Armstrong a nějaké dvě zabodnuté tyčky(není poznat co to je). Mimochodem, jsou to určitě fotky ze stejného přistání?

Aldrinův stín se zrcadlí i na průzoru jeho helmy a v odrazu je vidět výrazně vyšší intenzita osvětlení okolo jeho hlavy, která směrem do stran světlo výrazně ubývá, což by u slunečních paprsků nemělo být.

Další nesrovnalostí jsou krátké stíny terénních nerovností, které ukazují na zdroj světla ve výšce a stín Aldrinových nohou, který je výrazně delší než nohy a k tomu stín na helmě sahající až za polovinu (na přivrácenou část ke světlu) a dále fakt, že horní část batohu je ve stínu.
To přece u Slunce, které je oproti Měsíci obrovské a ohromně vzdálené, takže jeho paprsky musí být prakticky rovnoběžné, není možné.
Jiná věc by byla, kdyby zdrojem osvětlení scény byl reflektor umístěný asi ve výšce horní hrany batohu kousek vpravo vzadu mimo záběr. Po tom by ty stíny seděly a vysvětlovalo by to i proč je světlo zezadu - aby se světlo reflektoru neodráželo v průzoru helmy přímo do objektivu a nebylo v něm vidět. Potom už bych bral to přisvětlení tou zlatou fólií, na tak krátkou vzdálenost by to působit mohlo. Anebo byl vpravo vzadu za modulem ještě jeden reflektor s odraženým světlem do klasického deštníku.
Mimochodem, proč tam ta fólie vůbec byla?
Jsou v ní obalené jenom některé části modulu vesměs vespod, horní část ne, proč?
Na téhle fotce nemá co přisvětlovat, přesto modul není zcela tmavý a vlajka na něm je krásně vidět
https://www.treking.cz/astronomie/apollo-11-8.jpg
Mimochodem, vlajka na tyčce stále vlaje, i když už u ní dávno nikdo nestojí.


Ještě jedna ,,přiblblá" otázka na závěr: Proč jsou astronauté a jejich rekvizity barevné a povrch Měsíce je černobílý(šedý)?
Vypadá to, jako by někdo na černobílém snímku vykoloroval to, co chce zdůraznit.
Na snímku na wiki je povrch Měsíce hnědý:
http://keithlaney.net/ApolloOrbitalimages/AS11/as11-44-6609.jpg
Tady má taky nějaké barvy:
http://www.ian.cz/redsys/upload/153-Apollo17.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Lunar_rocks_distribution_lmb.jpg/300px-Lunar_rocks_distribution_lmb.jpg

Přidat nový příspěvek