Re: Re: Re: vrtá mi hlavou

Standa | 02.10.2017

Ani já si nemyslím, že by Koroljov byl klíčovou postavou přímo jako konstruktér, ale především jako člověk, který uměl organizovat, odhadovat technická řešení, a uměl se dohodnout jak se sovětským vedením tak se svými konkurenty. To koneckonců sám píšete.

Podle mne se měsíční lety zastavily především proto, že vyžadovaly vynaložení obroských prostředků (nemyslím jen peníze, ale průmyslové kapacity a invence chytrých lidí). A to vadilo politikům na obou stranách.

Co se týče prvenství: Američané například už v roce 1960 předběhli sověty v návratu nákladu z oběžné dráhy na Zem (o 9 dnů, na druhou stranu sověti vrátili živé psy, zatímco Američané jen filmy). Snímky Marsu získala ameriká sonda v roce 1965, zatímco sovětská v roce 1971. Americký raketoplán vystartoval 1981, sovětský 1988. To je několik příkladů projektů, do kterých se pustily obě strany a Američané byli první.

Myslím si, že důbvodem, proč Američané konečně dohnali sověty bylo, že do Apolla nacpali neuvěřitelné množství peněz - a to především do pozemních zkoušek. Proto měli větší šanci vychytat chyby, které sověti řešili až při startech.

Lunochod 3 byl postavený až v roce 1977 - to už doba technologického optimizmu končila. Start Protonu je celkem drahá záležitost a zrovna v letech 1977-1978 přibližně třetina vypouštěných Protonů havarovala. Lunochod už nebyla priorita a nadbytečné rakety nebyly.

Přidat nový příspěvek