Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prežitok

Kammerer | 16.08.2017

Hox. - "Pokud namítáš to výše jako argument proti možnosti přesvědčit se o Jeho existenci, pak je to jen nepoctivost k sobě..." - nie, toto som nijako do súvislosti nedával. Keď už, tak skôr opačne, chcel som povedať, že existencia morálnych pravidiel môže byť od boha nezávislá, bez ohľadu na to, či existuje.

No a o intelektuálnej poctivosti si myslím, že je to práve naopak. Aj preto som ateistom, lebo to považujem za najpoctivejší prístup. (Môže to byť ale môj omyl spôsobený nedostatkom intelektu, to nevylučujem.) Pretože odpoveď ateistov na fundamentálne otázky o pôvode sveta a dôvodoch jeho existencie je tá najpoctivejšia - Neviem. Sú iba hypotézy. A preto hľadám a skúmam a triedim a porovnávam a kritizujem a ako zaručené odpovede beriem tie, ktoré sú dokázateľné a pravdepodobné (sorry Max) a budujem si z toho obraz. A keď sa novou informáciou ukáže, že niečo z toho nebolo dobre, vyhodím čo sa ukáže ako neplatné a celý obraz môžem "z gruntu" prebudovať a nebudem mať pri tom pocit straty, ani oklamania, ale budem vedieť, že som postúpil na ceste hľadania.
Tento prístup uplatňujem aj pre skúmanie predpokladu boha tvorcu a kým je o jeho existencii a pôsobení možné pochybovať, ostávam a-teistom. Možno sa raz ukáže, že je to inak a budem vedieť. Zatiaľ neviem. O tom je ateismus, nie o "viere v božiu neexistenciu".
Podľa teba mám ako "čestný výskumník" predpokladať, že existuje a s týmto predpokladom postupovať ďalej. Iste, aj tak sa dá, ale týmto spôsobom sa dá rovnako dobre prijať aj presvedčenie, že svet riadi veľké lietajúce špagetové monštrum.

Přidat nový příspěvek