Re: Re: Re: Re: Re: Re: Marxismus a komunismus

Lin | 13.08.2017

Víš, reagovala jsem na tvůj příspěvek hlavně proto, že před časem byly mé vlastní reakce úplně stejné. A jak píšeš, možná i proto, že i má rodina "by mohla vyprávět".
O Stalinovi ani slyšet - a byla jsem skoro běsná z toho "jak někdo může". Možná by se tu daly mé komentáře i vyhledat - já to neumím a nepamatuju, u jakých článků to bylo.
Takže jsem chtěla svou "pravdu" dokázat a začala jsem hledat - na vlastní pěst, žádné doporučované články. A hledat ve zdrojích co nejmíň "ovlivněných" - případně to podpořit i nějakými oficiálními čísly (protože i ta občas "mluví" a odhalují propagandu) - ve "stylu" té mé odpovědi tobě.
Našla jsem - ale ne to, co jsem čekala.
Třeba to, že Lenin Trockého nesnášel (ne že byli kámoši - jak se u nás píše), že se Trocký otevřeně stavěl proti němu, dokonce ho veřejně (na sjezdu) ostouzel a zesměšňoval. A že to byl sám Lenin, kdo požádal Stalina o převzetí "funkce" po něm. Zasvěcoval ho několik let do "věcí okolo vlády" a to tak, aby Trocký nevěděl. Stalin měl zmírňovat dopady a škody Trockého rozhodnutí a to také v oblasti "čistek v Trockého pojetí", které Lenina děsily.
Vidíš - a dneska se u nás píše, že "Trocký upadl u Stalina v nemilost" a že jakoby Stalin tu moc ve státě převzal násilně.
Nene... Lenin si ho vybral jako záruku zdárného vývoje v Rusku bez zbytečného krveprolití a strádání lidí.
Proč to píšu?
Hlavně pro obrázek, že ne vše, co bylo v současnosti o této době napsané, je skutečně tak. Čím je text blíže té době, ve které situace nastala, tím snáze se dá dobrat nějakých informací - a to i přes možný "dobový balast".
A ještě douška na závěr:
Nikdy jsem nechápala tátu, který přes všechny ty hrůzy necítil ke Stalinovi nenávist, dokonce ani ke komunistům. Na mé blbé otázky a jakoby "důkazy" odpovídal, že Stalin v té době a v určitých věcech jinak nemohl, protože by nezvládl konsolidovat Rusko a nikdy by nesvedl "vyprovodit" fašouny.
Závěr: Stalina si neidealizuju - stejně, jako Putina. Snažím se ale vidět to, co se povedlo a co vedlo k tak ohromnému skoku, které Rusko (SSSR) udělalo. Pro lidi a jejich životy.
Paralela s Putinem tu určitě je.
PS: A Stalin nebyl marxista, i když používal jejich slova i rétoriku - také podobně, jako dneska Putin (používá jazyk globalistů a globalistou není).
PPS: Nejde o žádné "budování socialismu" - ten si tam hýčká Lukašenko a i někteří v Rusku by se k němu moc rádi vrátili (např. Zjuganov či z jiné strany Žirinovský).
Tady ti dávám za pravdu, že tudy cesta fakt nevede.

Přidat nový příspěvek