mlieko

popolvár | 20.07.2017

V tabuľke u Neumyvakina mlieko a mliečne výrobky nie sú zatriedené nikde, u Horákovej do bielkovinovej potravy. Preto sa mi zdá troška scestné, aj keď je to v súlade s ajuvérdskym stravovaním, robiť obilné kaše na mlieku. Niektorí autori ohľadom delenej stravy zaraďujú mlieko a mliečne výrobky do samostatnej skupiny a odporúčajú ich nekombinovať s ničím, ale konzumovať samostatne s odstupom min 1,5 hod. Súhlasím, že studené sladké mlieko nie, to extrémne ochladzuje organizmus a zahlieňuje, ale ani horúce, či prevarené nie je vhodné, kvôli tomu, že pri zahriatí nad 40 stupňov (ako uvádzajú niektorí autori) dochádza k premene vápnika na formu úplne nevstrebateľnú pre ľudský organizmus, ba dokonca až ťažko vylúčiteľnú. Takže pre mňa zatiaľ sladké mlieko veľmi nie (dá sa na to veľmi ľahko zvyknúť a vôbec nechýba), a keď už, tak surové nepasterizované v teplote ľudského tela.
Orechy sú zaradzované podľa tabuľky k A - bielkovinovej skupine. Napriek tomu sú odporúčané kombinácie aj s B- sacharidovou skupinou. Nie je to proti logike? Ako je to vlastne s týmito orechami? Alebo je to kvôli tomu, že obsah bielkovín je pomerne nízky, skoro žiadne cukry, ale predovšetkým tuky a minerálne látky? Rád si totiž dávam orechy, predovšetkým vlašské do obilnej kaše.
Na delenej strave s občasným porušením (no rozdeľ klasický rezeň) fungujem už cca štyri roky v rámci možností. Držím sa hesla: "Strava má byť čo najpestrejšia, no nie na jednom tanieri!" V jednoduchosti je krása - a platí to aj pre žalúdok. Prvé jedlo u mňa je vždy čerstvé ovocie na lačno. A ešte jeden osobný poznatok do mozaiky: popoludní uprednostniť skôr skupinu A - bielkoviny. Energia zo sacharidových do uloženia sa do postele sa nestihne už spáliť a telo to potom mení na zásobné tuky. Až po dodržaní tejto zásady padla aj "galuska" okolo pásu.
Ďalej mám dotaz o dobe trávenia. V článku je uvádzaný čas trávenia ako celkový, alebo doba jeho pobývania v žalúdku? Na žalúdok sa mi to zdá pridlho. Ak je to celková doba trávenia, vieš, Joxi, poskytnúť čas prebývania jednotlivých skupín v žalúdku? Pre niekoho 5-6 hod. prestávky medzi jedlom by mohli byť pridlhé... Ešte je vhodné zohľadniť aj nielen delenie a nemiešanie jedál podľa skupín na sacharidy a bielkoviny, ale aj podľa rýchlosti opustenia žalúdka, nech rýchlo stráviteľné tam zbytočne popri dlhšie stráviteľnom nekvasí. Ja by som nemiešal teplom upravované potraviny so surovými. Preto k mäsu tepelne upravované zeleninové prílohy, nie čerstvé šaláty.
Vďaka za dobrý pokus o komplexné a jednoduché zhrnutie a návod pre tých čo sa rozhodli nastúpiť cestu k zdraviu.
K tej afirmácii k sprchovaniu - veľmi dobré. K tomu len podotknem: ako sa dá vedome sprchovať, tj. programovať vodu, či prosiť Anjela vody o konkrétnu pomoc, tak sa to dá využiť aj na vedomé pitie a jedenie - proste nadeliť informáciou aj nápoj aj jedlo. Len 5 % je o tom, čo jeme a pijeme. A 95 % o tom, či to jeme a pijeme vedome - to jest, čo od toho očakávame, akú informáciu do toho vkladáme. Aj takou cestou, akú si uviedol k sprchovaniu.
Ďakujem a čakám časom na pokračovanie.
S úctou popolvár

Přidat nový příspěvek