Re: Slabina KSB a DVTR

Jeník - poke majstr | 07.07.2017

Já ji samozřejmě neznám objektivně, ale svůj subjektivní tip bych dnes už určitě měl.

Studium KSB a DVTR v jejich současné podobě a rozsahu je objektivně dostupné (10%?) intelektuálně nejzdatnější části populace. Každý asi uvede jiné číslo (jiný % tip). Můžeme se v tomto přít, ale to omezení tam je a je zásadní. Pokud je někdo toho názoru, že každého lze naučit všechno, tak je mimo veškerou historicky a metrologicky prokazatelnou realitu. Důsledek takového stavu podle samotné KSB a DVTR je poté jediný možný. 90%(?) zbytku populace bude opět odkázáno na víru a nepochopení (nauspokojivé pochopení a neschopnost samostatné aplikace). Je to tedy nástroj vytvoření nových intelektuálních elit, zdatných v KSB a DVTR. Žádné "poznání pro všechny". Je to "jen" znalost všem pouze formálně ale již nikoliv intelektuálně a aktivně dostupná.

A další - aktivní osvojení si KSB a DVTR i těmto 10% schopných bude poměrně dlouho trvat. (Kdo to studuje, ten ví o čem mluvím.) A zde je na místě jiná kritická a logická otázka: Od jaké jiné činnosti by zaměření se na KSB a DVTR mohlo člověka v důsledku odklánět? Tedy neexistuje náhodou jiná činnost (jiná cesta osobního vývoje) dosahujících podobných cílů rychleji a efektivněji případně dostupná i pro mnohem větší % lidí než představuje KSB a DVTR? Pokud chci totiž něco zpomalit a získat sám čas poté - podle DVTR a KSB - je určitě dobré předložit lidem cestu, která vede k potřebnému cíli v co možná nejdelším čase a s vysokými nároky. Byl by to dobrý a naprosto logický tah. A proto se ptám: Jsou si příznivci KSB a DVTR skutečně jistí tím, že cesta, kterou se vydali není onou "horší, ale zato delší" zkratkou? Objevily se tady již dříve v diskusích totiž názory, které kritickým nezávislým myšlením pominout jen tak nelze. Vyloučit něco jen tak, protože se mi to nehodí - to není v souladu s tím, že praxe je kritériem pravdy. A tak mne zajal třeba názor, což si takhle pořádně intenzivně a "oddaně" jen čistit čakry? Nebo třeba něco podobného... Že by neexistovalo nic jiného, co by nás dostalo do stejného místa - stát se osobností s lidskou strukturou psychiky - to se mi zkrátka nezdá pravděpodobné a opačné tvrzení na mě bude působit jako těžké dogma.

Nevidím tedy (subjektivně) zásadní slabiny KSB a DVTR v jejich vlastním obsahu, ale přemýšlím o všech důsledcích této "cesty" a shledávám je místy kontroverzními s ohledem na všechny okolnosti vůči jejich vlastním deklarovaným cílům. Pokud existují jiné a efektivnější lidské činnosti a směřování k v podstatě témuž hlavnímu cíli, poté KSB a DVTR může být luxusní protitah k tomu, aby se právě takovými cestami lidé vydávali. Rozhodně by mi to v duchu samotné KSB a DVTR dávalo smysl. :-)

Přidat nový příspěvek