Re: otázka

Tomi | 07.07.2017

Nikto nieje az tak nevinny a dobry. No... stava sa to preto ze ty subjektivne dobry a nevinny ludia ustupuju tym zlym a nechavaju ich robit vsetky tie spatne veci.
Boh nam dol volu - pravo volby, akym myslienkam venujeme pozornost co hovorime a ako koname. To znamena moznost misliet, hovorit a konat dobre, alebo zle. To vedie k tomu ze niektory su jednoducho zlomyselny a tak aj hovoria a konaju spatne veci a iny su dobromyselny a podla toho aj hovoria a konaju. Problem je ale v tom ze jedny aj druhy su neuvedomely. Keby si spatny ludia uvedomovali spatnost svojho konania a jeho nasledky aj pre nich samich, tak by tie spatne veci pravdepodobne nerobili. A k tym dobrym - no tu je problem v tom ze ustupuju zlym ludom nechavaju ich robyt vsetky tie spatne veci bez adekvatneho zasahu a ked proti tomu aj zacnu bojovat, tak zvycajne spatnym sposobom - bojuju proti zlu zlom a tym ho posilnuju (stavaju sa s nich spatny ludia) Hasia ohen ohnom. No a prave o to tu ide. Dobry a spatny ziju spolu na jednom svete. Su pomiesany. A to s toho dovodu, ze takto si ty spatny mozu uvedomit svoju vlastnu spatnost a zlomyselnost a jej nasledky a v daka tomu sa mozu zmenit. A ty dobry (dobromyselny ludia s cistym srdcom) sa tak ucia branit pred zlom. Tiez je tu ta moznost ze ty dobry prejdu na stranu zla - jednoducho nenajdu sposob ako sa branit cistym, pravdivim a spravodlivim sposobom a podlahnu tomu tlaku zo strany privrzencov temnoty (zla) a stanu sa jednymi s nich.
......
Moja interpretacia karmickeho zakona je teda taka, ze: Ked vidis, ze niekto pacha zlo a nic s tym nerobys, tak to zatazuje tvoju vlastnu karmu, tak akoby si ty sam pachal zlo.
Ak vam vsak vase moznosti a schopnosti nedovoluju zasiahnut aby ste sytuaciu este nezhorsili, je potrebne sa ucit. Pracovat na sebe a svojom vnutre ocistit sa od hriechu a potom je mozne zasiahnut bez toho aby som tym sytuaciu este zhorsil a ohrozil sam seba. Cize najprv je nutne upratat svoj vlastny dom a az potom je mmozne ist upratovat k niekomu inem (ale len na pozvanie.) inak mozem konat v tom ramci ze branim tomu aby sa bordel to susedovho domu dostal aj ku mne alebo k tym ktory ma poziadali o ochranu. Pretoze Nieje mozne vnucovat svoju volu druhym bez negativnych nasledkov pre mna sameho. Pokial vsak sytuacia zajde prilis daleko a niekto vtrhne do mojho domu a bude tam robyt bordel, kradnut a zabijat clenov mojej rodiny, tak je mojou povinnostou mu v tom zabranit aj za cenu fizickej likvidacie votrelca. Pretoze v opacnom pripade v pripade necinneho prizerania sa. Si zatazujem svoju vlastnu karmu. Je to predsam moj dom a ked my ho niekto rabuje a ja s tym nic nerobym, tak je jasne ze tym budem trpiet aj ked som "dobry".

Přidat nový příspěvek