Re: Re: Re: hřích není klišé........

jardob | 27.06.2017

Vegetariánstvo je celkom dobrá voľba, ale keď už je reč o akcii, reakcii a hriechu, treba ich priradiť k správnym premenným a vidieť veci komplexne.

Samotné zabíjanie bytostí čisto kvôli potrave (alebo v sebeobrane, alebo vo svete zvierat ak zabíjajú choré jedince, lebo inak sa chrániť pred nákazou nevedia) hriechom nie je. Všetko živé vo vesmíre žije vďaka tomu, čo sa nazýva potravinový reťazec. Jednoducho vesmír je tak nastavený, sú to jeho pravidlá.

Aby bolo pre každého dosť potravy, a celá biosféra fungovala v rovnováhe (t.j. aby nedochádzalo k vymieraniu celých druhov fauny a flóry, a k prírodným aj geologickým anomáliam) treba tomuto systému rozumieť a zachovať mieru. Nenarušovať hranice rovnováhy.
Človek tieto hranice narušuje vďaka egoizmu a ja-centrizmu, má sa za stred vesmíru a myslí si že všetko je tu len pre neho. V tom ho ešte utvrdzuje aj biblia, napr. Genesis 1:26 a 28
https://www.biblia.sk/index.php?akc=biblia_sk&hl_kniha=gen&cislo_2=26&cislo_1=1&hl_druh=0&sync=#ts1 (globálny kultúrny sprievodca) (Samotný ten výrok nie je zlý, ak je pochopený správne, ale je nejednoznačný. Panovanie nad prírodou si človek vysvetľuje po svojom)
Ja osobne, keď sledujem vlastné svedomie, mám problém len so spôsobom akým sa usmrcujú zvieratá pre potravu. Napr. chovám aj králikov, zdravého mám problém zabiť, ale chorého nie (viem že mu tým len pomôžem). Ak bytosť vníma, že na nej je páchané násilie, nie je to dobré... Viem si predstaviť, že chované zvieratá by prežili spokojný fajn život, s tým že ich koniec by bol humánny a ani by ho nezaregistrovali.
Ale čo je dôležité, biosféru treba vnímať ako jeden celok, jeden živý organizmus, treba jej porozumieť, a snažiť sa zabezpečiť v nej trvalú rovnováhu. Je to náročná úloha ale nevyhnutná. Každý organizmus na zemi má nárok na život, len treba poznať presné miery a proporcie, čoho, kde a koľko. Týka sa to aj ľudí, aj zvierat aj rastlín, dokonca aj toho čo nazývame škodcovia, baktérie a vírusy. Všetko má nárok na život a nesmie byť ako druh zničené, ale nevyhnutné sú správne proporcie zabezpečujúce globálnu rovnováhu (akcia a reakcia pracuje vždy, ide o to zabezpečiť, aby boli harmonické a rovnovážne) - je to jeden z aspektov toho, čo v KSB nazývame Boží Zámer.

Přidat nový příspěvek