K výročí upálení Jana Husa

Věčný Slovan | 07.07.2020

1) SKUTEČNÉ KŘESŤANSKÉ DĚJINY

Řada lidí žije v představách, že křesťanství bylo vždy něco nesourodého a nejednotného. Církev od jejích raných počátků lidé pak obvykle spojují s římskokatolickou církví. Vypadá to, jako kdyby prvotní křesťané, církevní otcové, sv. Konstatin Veliký aj. všichni významní lidé Církve 1. tisíciletí byli římští katolíci. A Církev byla církví římskokatolickou. Pravoslaví a ostatní případné křesťanské víry a náboženství vypadají pak jako něco, co snad vzešlo z římského katolicismu.
Opak je však pravdou. Prakticky všechno, co většina lidí si myslí, že ví o křesťanských dějinách, je špatně.
Kdo tedy byla ona Církev? A kdo byli prvotní a původní křesťané? Řada lidí si jistě musela položit někdy otázku, že jestli Ježíš přinesl učení, daroval člověku křesťanskou víru a založil Církev, musela být přece na počátku jedna víra, jeden křest a jedna Církev. Nemohlo jich přece být víc. No, ale která křesťanská víra a církev je tedy ta pravá? Která církev je tou skutečnou a původní Kristovou Církví? Která víra jest vírou prvotních křesťanů?
Řada lidí zaregistrovala, že na Východě žijí v hojném počtu křesťané, kteří se nazývají pravoslavní. Nejeden člověk si položil otázku – jak se sem vlastně tohle pravoslavné křesťanství dostalo? A kdy vzniklo? A v tom je právě jeden z kořenů zjištění skutečné identity původní a pravé křesťanské víry. Protože právě pravoslavní křesťané jsou ti praví a původní prvotní křesťané. Pravoslaví je ta víra křesťanská, která se z Jeruzaléma rozšířila do všech koutů světa. Pravoslavná Církev je tou pravou a původní apoštolskou Kristovou Církví. Řada lidí se zeptá – jakou máte jistotu, že opravdu pravoslaví je tou původní vírou prvotních křesťanů? Protože je historicky doloženo ze života samotné prvotní Církve (dobové prameny, založené na svědectví a dílech sv. církevních otců i mj. pohanských autorů), že tak křesťané skutečně žili duchovní život – tj. úplně stejně tak, jako pravoslavní křesťané do dnešních dnů. Prvotní křesťané a pravoslavní křesťané jsou jedni a titíž křesťané – lid existující už téměř 2000 let. Jaký je vlastně význam slova pravoslaví?

Pravoslaví
Pojem „pravoslaví“ nevznikl jako nějaké ideologicko-náboženské označení v době rozdělení křesťanského Východu a Západu. Ani v době těsně před tímto rozdělením.
Tento pojem je spjat s křesťanstvím od nejranějších dějin Církve. Je odvozen od řeckého pojmu „orthodoxia“. A to složením od slov „orthos“ a „doxa“. Orthos znamená správný, pravdivý. A „doxa“ (od slovesa „dokeo“ – myslím, soudím) znamená myšlení, názor, slávu.
Pojem „orthodoxia“ tedy znamená správné myšlení, správné přesvědčení atd. V případě překladu do slovanských jazyků (viz pojem „pravoslaví“) znamená též pravověrnost, správnou oslavu Boha atd.
Pravoslaví tedy znamená pravou víru. Pravdivou a správnou oslavu Boha. Pravověrnou víru. Opakem pravoslaví („ortodoxie“) je heterodoxie (nazývané též jako hereze) – tedy nesprávný a mylný názor. Nepravověrnou víru. Nepravoslavnou víru.
Pojem byl v souvislosti s vyjádřením pravověrnosti křesťanské víry vyjádřen už od samotných počátků křesťanské Církve. Byl již použit Hegezipem r. 155 (právě v souvislosti s rozlišováním pravověrného křesťanství od heterodoxních učení). Užil jej i biskup Alexandr v souvislosti se soubojem pravoslaví s heterodoxním učením arianismu. Je také často užíván v Písmu v Novém Zákoně. Např. sv. apoštol Pavel váže spojem „orthos“ k slovesu „orthopodein“, což znamená správně chodit, a k slovesu „orthotonein“, co znamená správně podávat (v souvislosti s ukázáním, že k pravdivosti a plnosti je možné dojít jen činností, vírou a skutky, a ne na základě teoretických úvah). V čem spočívá i pravoslavné pojetí teologie – pravý teolog je ten, který se umí správně modlit. Teologie je neodlučitelně spjatá s živou duchovní zkušeností. Odtud řada slavných asketů a světců dostala mj. přízvisko „Teolog“ (např. Jan Teolog, Řehoř Teolog, Simeon Nový Teolog atd.). Mj. zde se právě liší východní pravoslavná teologie od západní protestansko-římskokatolické teologie, kde se teologie nakonec stala předmětem teoretických a spekulativních úvah. Nikoli živé duchovní praxe.
Pojem pravoslaví je tedy svou podstatou neodlučitelně spjat s Církví od jejího samotného založení Ježíšem Kristem r. 33. Je svojí podstatou vyjádřením pravověrné křesťanské víry.
Pravá Kristova Církev je pravoslavná. Praví křesťané jsou pravoslavní.
Život prvotních křesťanů byl pravoslavný.

Součástí víry prvotních křesťanů bylo toto:
• Víra a uctívání Ježíše Krista jako Boha a víra v Božskou Svatou Trojici (Otce, Syna a Svatého Ducha)

• Jedinou hlavou Církve je Kristus, který řídí Církev prostřednictvím Ducha svatého

• Spása člověka spočívá ve zbožštění člověka [theosis] (které se uskutečnilo prostřednictvím Božského vtělení – prostřednictvím Bohočlověka Ježíše Krista, který vzal na sebe lidství a svým Božstvím jej zbožštil a učinil nesmrtelným) – „Bůh se stal člověkem, aby se člověk stal Bohem“; člověk je povolán k tomu se státi Bohem, tj. být Bohu podobný. Stát se dokonalým k věčnému životu v Bohu

• Všeobecný episkopát Církve je celocírkevním a autoritativním orgánem, složený z místních církví, spravující Církev ve vzájemné bratrské lásce – nejvyšší učitelská služba patří celému biskupskému sboru; všichni biskupové jsou si rovni a mají rovný hlas

• Eucharistie a přijímání podobojí (Těla i Krve Páně), mající nejen charakter vzpomínky, ale hlubokého mystického rituálu sjednocení se s Bohem a posvěcení těla a duše

• Apoštolská posloupnost kněžstva (kněží jsou nástupci sv. apoštolů)

• Uctívání svatých
• Úcta k Panně Marii jako matce Bohočlověka Ježíše (Bohorodici [Theotokos])

• Manželství kněží
• Učení o věčném Nebi či Pekle v posmrtném životě
• Úcta k ikonám
Atd.

Přidat nový příspěvek