Re: Re: Islamská filozófia

Miko | 28.03.2017

Vďaka za odpoveď k poslednému odstavcu.
Najprv k E. Bondimu a predošlým odpovediam. Ja si vážim Vaše kritické pripomienky, lebo ak človek premýšla sám oaebe resp. interpretuje si prečítané, chýba mu kritická polemika, ktorá v tých odpovediach je. Poznám aj stredovekú islamskú filozófiu (trochu), napr. Ibn Chaldún si všimol omnoho skôr ako Európania niečo také ako určité cykly v histórii. Ale mne vadí jeho (ako aj dalších islamských učencov) "povyšovanie" v tom, že "my sme dôležitejší", "my sve výkvet". Ak napr. citeuje Aristotela, neodpustí si odvolávať, že ako to už predtým iní islamskí mudrci povedali to isté ibaže inými slovami. Kedyže žil Aristoteles? A akých islamských mudrcov poznáme predtým?
V stredoveku zaiste bola islamská kultúra pred európskou. Poukazoval som však na to, že európania dokázali "tvorivo" rozvinúť myšlienky gréckej filozófie a Arabi nie. Ustrnuli vprepichu. Je to kultúra, ktorá vzišla z dobíjania a lúpenia, čo je v púšti nutnosťou. Ich kontakty s perziou a Indiou ich pozitívne neovlivnili.
Pokiaľ ide o "posledný odstavec" myslel som to tak, že "ako asi pocituje bežný veriaci Moslim to, ak vraví "Allah il Allah la Muhamew...." . Domyslite si to sami. Ako návod napíšem historku z detstva, keď mi jeden starí pán, počas obeda u nás doma vysvetľoval, prečo je "pravoslávna viera" prednejšia ako "katolícka". Bol to jednoduchý hlboko veriaci dedinčan. Vravel to približne takto: Vieš, chlapče, naša viere je "pravo - slávna". Už v tom slove máš povedané, že je pravá aj slávna. A viťazoslávne sa usmieval, že ma obdaril takýmto cenným vysvetliním. Jeho presvedčenie, jeho vieru v to čo mi vysvetli, nedokázalo nič narušiť až do jeho smrti. Viackrát som ho stretol ako som vyrastal a vždy som v jeho pohľade videl hrdosť na to "tajomstvo", ktoré mi v minulosti prezradil.
Podobne je to keď sa pravoverný Moslim pätkrát denne modlí. Ale domyslieť to musí každý sám. Iba poznanie, ktoré človek "objaví" sám má pre neho cenu "vlastného poznania".
Prvý komentár od Hoxa ma "nenadchol". Uznávam, že má často veľmi hlboké úvahy, na ktoré sa ani nechytám. Moja prvá reakcia sa asi nehodila do tejto diskusie.

Přidat nový příspěvek