Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klíčový pojem bez adekvátní představy o něm ?

Tony Clifton | 26.03.2017

I takové názory jsou, i když s nimi nesouhlasím

„Jestliže řekneme, že člověk je pouhým shlukem genů, který je řízen zájmy svých genů a určitými kalkulacemi, jak těchto cílů dosáhnout, nevyhneme se myšlence na determinovanost takového člověka. Jestliže můžeme vysvětlit veškeré jednání na základě jeho příčin, mohli bychom, za podmínek absolutní determinace, dojít k závěru, že ono jednání bylo nevyhnutelné, tedy nesvobodné a takový člověk za ně nemůže být zodpovědný. Sám Dawkins také o zvířatech píše jako o robotech a jejich naprogramování, zvíře i člověka lze prý vidět jako kolonii genů. Podle sociobiologů si jen myslíme, že máme svobodnou volbu, ale ve skutečnosti jen provádíme velmi složitou kalkulaci, jejíž výsledek je už předem stanoven.“

https://is.muni.cz/th/64404/ff_b/Konecna_DP_Altruismus.txt

Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor, že jen naše vzájemná spolupráce, tak jak se děje např. v případě mravenců nám zajistí maximální možný úspěch a pro všechny. Parazitizmus v lidském podání naopak brzdí všechny, včetně parazita. Jen se podívejte, co všechno dokáže takový mravenec. Pěstuje mšice nebo červce a za odměnu je chrání před predátory. Housenky motýlů pro jejich sekret ve dne vynáší ven z mraveniště a v noci zase zpátky. V mraveništi pěstuje houby. Nad některými rostlinami staví přístřešky a chrání je před býložravci, hmyzem a popínavými rostlinami. V deštných lesích tvoří plochy, kde roste pouze jedna dřevina, která mu zabezpečuje hnízdo. Dokáže své mraveniště ohřát o 10 stupňů nad okolní teplotu. V zemědělství mravenec předběhl člověka o cca 50 milionů let. Zdoj Wikipedia.

Otázkou je, která inteligence řídí mravence v jejich činnosti? Jedná se o mozek konkrétního mravence? Pokud se jedná o nějakou formu společné inteligence, nebude tomu tak i u lidí? To, že se mravenec pravděpodobně nezajímá o to, která inteligence ho stvořila a řídí, asi neznamená, že člověk je na tom lépe, protože víme stejné prd, jako ten mravenec. Hádáme se o Bohu a jsme schopni pro svoji „pravdu“ o něm i zabíjet a přitom jsme v podstatě všichni příbuzní.

Osobně nemám pocit, že jsou občané svobodní v rozhodování. Jestliže naše svoboda rozhodování má spočívat v tom, že můžeme k "volbám", tak to už je trapné

Přidat nový příspěvek