Nadhled

Lexa | 16.02.2017

Milý Jardobe, napsal jsi zajimavý článek a musí se ocenit, že na rozdíl od některých kolegů se nedopouštíš takové kolosální chyby, abys buddhismus nazýval dokonce satanismem, jak tu někteří neznalí činili. Potíž je však v tom, že i ty, stejně jako mnozí jiní, opíráš své chápání buddhismu o sekundární zdroje a necháváš bez povšimnutí otázku, že ty zdroje jsou určitou subjektivní interpretací, která je pokřivená stereotypy a omezeným chápáním pojmů oněch interpretů - hlavně tady na Západě, zpotvořeném biblickým myšlením, ale i na Východě, kde samozřejmě v průběhu dějin také vznikla řada degenerativních linií (např Zen). Opírat se v debatě o čakramech o takovouhle animaci - to myslíš vážně? Opírej se raději o seriozní zdroje. O čakrách je jich, žel, velice málo, protože je hodně lidí kteří o tom někde něco kecají, ale málo těch, kdo o tom skutečně něco vědí. V materiálech, které zde publikujete, se přiznává, že New Age je jedním z globálních projektů, a vůbec celá ezo-scéna je prolezlá všelijakými Baudyši a podobnými soft-propagandisty. Jestli máš ambice provést seriozní analýzu, jdi ke zdroji. Téma Buddhismu skvěle zpracoval např. akademik Ščarbackoj.
To, cos popsal jako společné rysy Buddhismu a KSB ve skutečnosti v buddhismu vůbec nenajdeš. V žádné původní buddhistické literatuře, to ti garantuji. Navíc, cílem buddhismu není získání žádného "nadhledu", ale osvobození od nevědomosti. Buddhova Střední cesta je opsána podobenstvím o struně, která, aby správně hrála, nesmí být povolená, ani přepnutá, jinak praskne. Péčí o tělo se buddhismus nezabývá, leč je považováno za cenné v tom, že je v této formě možné dosáhnout duchovního pokroku, asi jako když na voru lze doplout na druhý břeh (byla by hloupost vor ničit) - a to je tak vše. Lidský typ psychiky má jistou paralelu v Bóddhisattvovi, kterýžto pojem zavedla Máhájána. Stajné to ale není, protože Bóddhisattva není tak naivní, aby si myslel, že je možné ve světě forem stvořit něco trvalého (věčného) - zůstává však zde ze soucitu s nevědomými, aby jim pomáhal na jejich duchovní cestě překonat utrpení.
Není pravda, že buddhismus je ke zlu lhostejný. Buddhismus má velice propracovanou etiku, která je vykládána jako zákon příčiny a následku. Poslechni si dobře Jefimova v jednom z předchozích videí, kde říká, že nepovažuje za dobré bojovat proti zlu, protože tím se jen posiluje jeho egregor, ale místo toho tvořit alternativu. Takže jako mnozí zde jsi v rozporu s jedním z guruů KSB, který se s buddhismem v tomto bodě shoduje.
Rovnodušnost je jen určitý kvalitativní stav dosažený cvičením, nikoli cíl buddhismu, spíše ovoce práce na sobě. Každý dosažený stav je ale složená forma, a proto nemá smysl na něm lpět.
To, co píšeš o ženě a dítěti - k tomu asi tolik, že lidé jsou schopni dosáhnout různé úrovně chápání. Jen možná jeden z milionu nebo z miliardy dosáhne nirvány, ale to neznamená, že pro ostatní tu není duchovní potrava, která je v tomto životě posune dál. Jako někdo zvládne jen hrubou fyzickou práci, jiný se vyučí řemeslem a třetí se stane významným vědcem, podobná je hierarchie (schopností) i v duchovním poznání a tomu adekvátní karma. I tady platí, že bez práce nejsou koláče a každý je na své cestě tak daleko, jak daleko došel. Na setkání s utrpením se můžeš podívat také prizmatem "bůh s námi hovoří jazykem životních okolností," pak budeš pochopení buddhistického postoje o hodně blíže, ačkoli v buddhismu se pojem "bůh" nepoužívá.
Žít v přítomnosti znamená být soustavně bdělý nad tokem svého vědomí. To je nezbytná podmínka k poznání toho, co to vědomí je. Ve studiu vědomí buddhismus dosáhl nejvyšších výsledků, kterým se dosud nikdo další ani nepřiblížil. Zaznobin vidí budoucnost vědy právě v tomto směru. Dharma torie a buddhistická dialektika tak stále čekají na své objevení a uznání. Bude se objevovat Amerika, to, co už je více než 2 tisíce let známo a v současnosti je z ignorantství a egoistické zaslepenosti informačně likvidováno. Budu rád, když ve svých úvahách a hlavně studiu budeš přicházet více a více na kořen pravdy a nepostavíš se do řady s Koniáši Buddhismu, kteří ani netuší, jakou karmu si tím z hlouposti pletou.

Přidat nový příspěvek