Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ponert

M.C. | 01.11.2016

Vy zas polemizujete s něčím, co jsem nenapsal a točíte se na jedné věci dokola jako ten městapák.

Zážitek kamaráda popisuju jako ilustraci toho, že když policie chce, tak i může, v tomto případě ověřit totožnost občana různým způsobem a není třeba buzerovat člověka kvůli OP. Když zjistili, že údaje odpovídají registru a že není hledaná osoba, tak jeli dál. Ukrajinci se museli taky prokázat, zřejmě pasem.
Kdysi jsem vezl k doktorovi zraněného ukrajinského dělníka a ten měl všechno - pas, pracovní povolení i cizineckou průkazku zdravotní pojišťovny.
Naprosto nekompromisní je na stavbách německá cizinecká policie.

Že stačí prohlášení z davu jsem netvrdil, naopak uvádím, že to musí být svědectví osoby jejíž totožnost je policii známa. Tj. pokud kameraman u sebe doklady měl, dalo se to tak řešit a tato možnost je z hlediska zákona rovnocenná.

Udělal jsem si kapku opáčko příslušných zákonů:

Ze zákona o občanských průkazech:
(3) Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Občanský průkaz může mít i občan, jehož svéprávnost byla omezena.

Ze zákona o obecní policii,

Povinnosti strážníků § 6

(1) Při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů obecní policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem.

§ 13 Oprávnění předvést osobu

(1) Strážník je oprávněn předvést na policii osobu, která odmítla vyhovět výzvě strážníka k prokázání totožnosti podle § 12 odst. 2 nebo nemůže ani po poskytnutí nezbytné součinnosti strážníka svou totožnost prokázat.

Čili:
a) občan je povinen OP mít ve smyslu vlastnit, neříká se, kde ho má mít uložený, ani že ho musí mít u sebe.
b) nutným předpokladem k předvedení osoby ke zjištění totožnosti je to, že občan nemůže prokázat svou totožnost ani po poskytnutí součinnosti strážníka.
Trochu mě překvapilo, že ze zákona zmizelo taxativní vymezení, jakými způsoby a jakými doklady se totožnost dokládá a je to ponecháno na posouzení konkrétní situace konkrétním policistou nebo strážníkem. Na jednu stranu je to dobře, na druhou to zavdává možnost různých svérázných výkladů.

Přidat nový příspěvek