Re: Re: Re: Kam smerujeme?

zero | 23.10.2016

Delta a pozůstatek velké řeky, která vede přes oblast Agri Tymba je ve státu Guinea Bissau. Že ta řeka musela být mohutná napovídá úsadová mělčina na africké desce: https://www.google.cz/maps/@11.0148552,-17.0998329,365339m/data=!3m1!1e3

Tato mělčina je mnohem mohutnější než jsou mělčiny u současných západoafrických řek, takže se jednalo buď o řeku velmi mohutnou, nebo velmi starou. Na té staré mapě je zakresleno několik delt řek v oblasti Guinejského zálivu,jsou tam náznaky krátkých toků. Snad to bylo proto že většinu vody pobrala ta řeka jejíž torzo je v Guinea Bissau.
Snad došlo k horotvorným procesům které změnily povodí řek a část vod mohl pojmout Niger. To ale nelze s jistotou říct kvůli neznalosti terénu.
Nedělám si iluze o přesnosti map, ale skutečnost že saharské řeky ústily do vnitrozemských jezer napovídá, že se jedná o řeky které dnes už neexistují. Kaddáfího inženýři našli obrovské podzemní rezervoáry vody v oblasti Albaidi,takže se s největší pravděpodobností jedná o pozůstatek původního jezera.

Děkuji za upozornění na Jižní Ameriku, jak budu mít čas, podívám se na ni.

Záhadu v tom za každou cenu nehledám. Jen si dávám do souvislosti skutečnost, že dříve byla hladina moří o 100 - 200 níž než v současnosti. To znamená že většina vody byla buď v ledovcích jak se včeobecně tvrdí, anebo naopak v atmosféře,vodních tocích a mohutné vegetaci. Podle saharských řek, i té v oblasti Agri tybmba to ukazuje na druhou možnost.

To vcelku zapadá do ochlazení během malé doby ledové https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_doba_ledov%C3%A1 a následným nižším odparem,nižšími srážkami a vysycháním některých oblastí, např.Sahary.

Malou dobu ledovou mohly způsobit erupce sopek,nižší sluneční aktivita, nebo také rozsáhlé požáry. Zda byly přirozeného vzniku, nebo umělě založené nikdo neví.

Přidat nový příspěvek