Re: Re: Re: Re: Re: Re: geopolitika

Perun | 25.08.2016

Pokúsil som sa, ale zrejme nechceš rozumieť.

Ale kedže si Ťa ešte stále vcelku vážim, tak sa teda ešte pokúsim:

v 1.rade geopolitiku som tu nezačal spomínať ja, ale Pjakin. On velmi neférovo a agresívne a paušálne zaútočil na geopolitiku a geopolitikov. Tak som sa "ozval na obranu", keďže mám napr. geopolitiku v podaní A.Dugina rád.

Za druhé, geopolitiku môžme kludne brať ako hodnotný doplnok Pjakinových teorií. Podobne ako napr. teorie o periodicite dejín (napr. Lev Gumilev, či antroposofické teorie Steinera či nášho Páleša). Teda kým geopolitika si všma hlavne geografiu, a z toho odvíja rôzne teorie a závery pre politiku a aj rôzne dalšie deje, tak sa dá pracovať aj s historiou, a z toho odvíjať dalšie prognózy.
Uvediem konkrétny príklad: Pjakin hovorí o akejsi delbe práce, že napr. Švajčiarsko je odjakživa "banka sveta". Geopolitika by ešte vysvetlila, prečo je to tak, z hladiska zemepisných vlastností. A napr. Gumilev by dodal, že táto úloha je len dočasná, lebo švajčiarsko ešte pred pár storočiami sa nazývalo "Sprisahanectvo" a bolo rajom zbojníkov a desperádov, a teda žiadnym tichým bezpečným prístavom (to vzniklo až následne vývojom).

Tolko k tomu. Inak "geopolitika" naozaj nie je nejak nevyhnutná pre toto fórum, lebo Pjakin a spol. si všíma deje z iného hladiska. Je to len doplnok. Asi ako ked nemusíme poznať Mendelejovu tabulku, ked pozeráme futbal, ikeď chemik môže futbal obohatiť svojim uhlom pohladu (a silné a bohaté mančafty majú aj svojich vlastný chemikov, kuchárov, masérov, psychologov atd.atd, ale dedinský mančaft sa uspokojí len s 1 trénerom, čo neprečítal ani 1 odbornú knižku, ale kedysi futbal hrával.)

Přidat nový příspěvek