Re: Re: Montsegur

asar | 28.07.2016

Presne tak. Môžu sa mýliť. Ale zdá sa mi, že to tu viacerí stále nepochopili. Nechápte ma zle, ale raz som to už spomínal, že som bol ako sa zvykne vravieť katolícka cirkevná ovca. Preto si teraz dávam veľký pozor, čo mi kto vraví. Nerád by som bol teraz nejakou inou ovcou. Preto vás s dobrým úmyslom upozorňujem na nekritické preberanie vecí, či je to od kresťanov, Američanov alebo Rusov. Je to koledovanie si o problémy.

S čím súhlasím? S nadpisom práce. S písmami sa určite manipulovalo. Papier veľa znesie. Ale aj to spochybňovanie by malo mať určitú mieru. Zase všetko spochybniť je opačný extrém. Uznaním falšovania sa však dostávame na veľmi neistú pôdu. Dokázať niečo pomocou dokumentov bude veľmi obtiažne. Ja môžem Hoxovi na jeho odkazy o knihách nejakého architekta a náčrty chrámov tiež povedať, že sú sfalšované.

Súhlasím tiež s názorom na Starý zákon.

Nepozdáva sa mi že listy sv. Pavla boli vytvorené nedávno, ale nespochybňujem to. Súhlasím zase s tým, že Pavlova náuka, ktorá z nich vyplýva je odlišná od tej z evanjelií, hoc aj tam sú nejaké rozpory. Práve to je pre mňa dôležité a nie hádať sa, kedy boli vytvorené.

Rozdeľuj a panuj. To áno, ale keď sa dvaja bijú a jeden vyhrá a toho druhého zadrbe, ešte to nutne nemusí dokazovať, že ten zadrbaný bol dobrák. To akosi nechcú chápať protestanti a podporovatelia gnostikov. Ak je aspoň nejaká pravda na tom, čo sa vraví o kataroch, že považovali tento svet za zlý, chceli sa od neho oslobodiť a dokonca boli proti rozmnožovaniu, tak prečo teraz vyplakávajú, že ich vykántrili. Veď cirkev im splnila ich prianie. Oslobodila ich od tohto sveta. Mne to pripadá ako rozkladné učenie. Ak niekto chce obsadiť nejaké územie, lepšie je presvedčiť jeho obyvateľov, aby vyhynuli, ako s nimi bojovať a riskovať veľké straty.

K husitom sa veľmi nechcem vyjadrovať, aj keď udo nabádal na diskusiu, myslím, že som minule povedal až dosť. Akurát, že nesúhlasím s tým, že husiti boli pravoslávni, nech už to znamená čokoľvek. Lin ma už skoro presvedčila, ale potom vďaka debate s Cicom som začal hlbšie rozmýšľať. Ja som však musel čeliť rôznym faktom, takže ak českí čitatelia chcú rozmýšľať, tu sú nejaké podnety. Historický kontext: V roku 1324 dobyli Turci Gallipoli, 1385 Sofiu, v roku 1389 porazili Srbov na Kosovom poli, v roku 1453 dobyli Carihrad. Otázky: Aký mali znak husiti? Čo je to Tabor? Ako sa volal hrad Jána Roháča z Dubé?

Přidat nový příspěvek