Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ďalší omyl

Lin | 28.07.2016

To, že katedrála je vždy postavená do tvaru křesťanského kříže - to tvrdíš ty? Jen se ptám - pro upřesnění... protože podle mého to vždy pravdou není a to zvláště u velmi starých katedrál...
Např. ta naše v areálu Pražského hradu (chrám sv. Víta) mi kříž zrovna nepřipomíná:
https://katedralasvatehovita.cz/cs/prakticke-informace/pudorys-katedraly

Můžeme se také dohadovat nad půdrysem katedrál ve Španělsku, ve Švýcarsku nebo i ve Francii.
Přijde mi, že tvar je spíš obdélníkový a teprve později (po několika přestavbách, protože nevím o žádné katedrále, která by jí nepodstoupila - ale možná víš ty) jí byl dostavěný ten oblý "vršek".
Kam tím mířím....
Antické chrámy měly přesně takový tvar - obdélník, spíše "protaženější". Nelze stavět ani na jejich orientaci = vchod od západu, hlavní oltář na východě - protože přesně takto byly orientované i chrámy antické a mám dojem, že všechny "boží příbytky" a to včetně slovanských.
Ostatně - název směru "gotika" údajně pochází od názvu "barbarského" kmene Gótů. Není ti to divné?
Samozřejmě - vyvracet ti tvůj názor nebudu a ani nechci. Každého věc...
Jenom připomenu velmi "zvláštní" indicie, které nenechávají v klidu člověka, který chce znát pravdu:

1) Písmo: Je k neuvěření, že se nám např. snaží namluvit to, že "barbaři byli nevzdělaní" a neznali písmo - a písmo bylo výsadou "kulturních národů" - myšleno těch "biblických" a tím i "jediných správných". Narážím na kulturní písemné památky. Jsou - ale pouze od těch "správných". I první "českou" kroniku nám musel napsat církevník - s největší pravděpodobností Polák - a to latinsky.
Přitom je všeobecně známé, že v antickém světě bylo umění psát rozšířené i mezi nižšími vrstvami obyvatel - třeba i mezi otroky.

2) Architektura: Nálezy a dochované stavby potvrzují, že v době před rokem "nula" byly obytné domy vyšší vrstvy vzdušné, krásně zdobené, pohodlné, uzpůsobené luxusnímu životu. "Z ničeho nic" se nám nejvyšší vrstva postupně stěhuje do neútulných, studených a hodně nepohodlných domů, podobných spíše pevnostem. Ve středověku pak tomu všemu daly korunu hrady. Proč najednou taková změna? Čeho se báli? Proč se tak najednou všechno opevňuje a skrývá za několikametrovými hradbami?
Stejné je to i s nevysvětlitelným pádem hygienických návyků, vybavením domů (včetně zdrojů a rozvodů pitné vody), způsobem stolování, přípravy jídla a vůbec "etikety". Zkráceně: naši předkové šli z vyspělé kulturní úrovně nevysvětlitelně dolů - na úroveň "čuňátek".

3) Nový Zákon, který je pro církev součástí "knihy knih", je pouze popiskami lidí, Ježíšovi hodně vzdálených. Ježíš snad neuměl psát? Když je to tedy všechno tak "autentické", pak - kde je aspoň jediná věta, napsaná samotným Ježíšem? Každý, kdo umí psát, napíše za život alespoň jednu větu. Boží syn jako negramot? Divné... I Mojžíš uměl psát - a Ježíš ne, když jeho údajní učedníci toho napsali dost a dost? A nevěřím zdůvodněním, že jako neměl potřebu nic psát - to odporuje jeho poslání.

Přidat nový příspěvek