Re: Re: Re: Re: Re: Re: Slabota

Sio | 29.07.2016

Ad 1. To, co tvrdí snad někteří postindustriální rozumbradové může platit jen v rámci jednoho státu a to ještě malého, jako je třeba Monako nebo nějaký daňový ráj. Ale pozor, to je z hlediska struktury zaměstnanosti lidí. Že budou makat ve službách nikoli v průmyslu. Ale závislost těchto enkláv na industriálním zbytku světa je snad do očí bijící, takže z globálního hlediska je to blbost. Kdo by uvěřil, že se lze zcela obejít bez průmyslu je jen naiva. Snad, někdy, po plné automatizaci, v roce 3000 :-) Až stroje budou opravovat stroje ...
Ad 2. Ano, sovětští (a nejen sovětští) ekonomové vatu určetě tvořili, ale vybrané příklady, jako "základní ekonomický zákon socialismu" zrovna nejsou dobrý příklad. A navíc, úpadek SSSR nebyl dán jen špatnou politekonomií (jakkoli se jedná o konceptuální záležitost, tudíž důležitou). Bylo to dáno nástupem Chruščovovy mafie neschopenků. Pokud by se formátem vyrovnali Stalinovi a Berijovi, vypadalo by to jinak.
4. A napadá tě někdu, že si to ti ekonomové a sociologové uvědomují a jen drží basu s těmi, co je dobře platí a říkají něco jiného, než si myslí?
5. Samozřejmě, že duševní práce podléhá zákonu hodnoty. Vždyť zákonu hodnoty nepodléhá jen materiální realizace výrobku. Třeba do ceny auta je zakalkulována i cena konstruktéra, například.

Přidat nový příspěvek