Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ohledne legionaru

Lin | 06.07.2016

Udo, ty se na mě zlobíš, že mi vykáš?

K prohlášení toho Rusa - ano, byl to spíš vtip, ale vyjadřoval, že zrovna jemu a lidem, které znal, v hlavě carský poklad neleží. Šlo o debatu s obyčejným člověkem - žádným "akademikem" či "politikem".

A zbytku moc nerozumím....
Česká strana zapříčinila Slovenský štát? O tom nic nevím. Vím jen to, že Slováci i Češi byli k tomuto aktu násilně donuceni Říší, ale svůj velký podíl na vzniku situace měli právě slovenští separatisti, kteří spíš s Polskem koketovali a jeho součástí chtěli být.

SNP je také dílem Čechů? Hm... tak já myslela, že si to Šrobár vyjednal přímo se Stalinem - bez účasti londýnské vlády. Beneš měl plán úplně jiný, ale Stalin ten plán zavrhl.
A to, že fronta přecházela "nahoru dolů" po Slovensku - za to taky můžeme? Z čeho čerpáš?

Ohledně 1. republiky taky nesouhlas. Třeba tvrzení, že učitelé "nemohli". A nebylo to takhle náhodou tím, že Slováci učili podle maďarské osnovy a systému (s rozdílným dělením škol a délkou docházky) a že se tohle muselo sjednotit pro celé území ČSR? Tento zákon z r. 1920 o tom mluví zcela jasně:
http://www.psp.cz/eknih/1918ns/ps/tisky/T2722_00.htm

Naopak - co vím, na Slovensku se zakládala spousta škol - včetně bratislavské VŠ - protože byla potřeba vzdělaných lidí - a to hlavně profesně.

No... a jinak mě překvapilo, kolik "nevyřešených vin" mezi našimi národy jsi popsal. Jak se máme domluvit s Rusy, když i mezi našimi národy je toho tolik, že bych dostala ránu? A úplně nejhorší je, že já sama vinu necítím ani v jediném bodu, který jsi napsal. Nějak tam naši zradu nevidím... Ani v zakládání "špinavého průmyslu", protože ten se rozšiřoval i u nás, nebyli jsme na tom líp (viz Severní Čechy, Ostravsko). Na Slovensku to v mnohém bylo dané jeho polohou a tranzitem ropovodů (plynovodů). Tak nevím - vážně nevím, do jaké míry to byl úmysl škodit Slovensku.
Jinak - nepopírám, že Slovensko na tom bylo v mnohém hůř jak do 1. války, tak v ní a taky za 2. války.
A že na vás Velká Morava útočila? No... a nebylo to takhle náhodou spojené se "šířením křesťanství"? Ano, tohle uznávám, jako naši vinu a proviňovali jsme se i na jiných Slovanech - viz účast na křížové výpravě proti Pomoří. Jenže my se proviňovali i sami na sobě - viz vyvražďování "barbarů", co křesťanství přijmout odmítali.
Jako národy jsme na tom s těmi plány jiných úplně stejně. Těžko říct, kdo jaké výhody měl či má.
Ale - jsme nejbližší příbuzní a jak říkáš - jsme odsouzení ke spolupráci. Má to svůj smysl a já mám "divné tušení", že kořen toho všeho leží daleko v minulosti.
Nabádáš nás a varuješ, abychom věci brali z širšího hlediska, pokusili se je pochopit v širším významu. Takže když se podívám na naše soužití z minulého století, pak - i když tam určitě byly chyby a křivdy - dovolilo nám se nadýchnout a získat aspoň pár roků klidu a rozvoje (ostatně - pozoruju, že nám dají nadýchnout se vždy jen na krátkou dobu). Porovnej vaši i naši zemi za R-U, po válce až k "rozvodu", porovnej životní podmínky lidí = co soužití přineslo. Vyříkat si věci - to je jasné a žádoucí, ale chovat v sobě nenávist a pocit křivdy, jako třeba Pobaltí vůči Rusku - to by nebyla dobrá cesta.
Moc ti děkuju za diskusi, byla pro mě prospěšná. A můžeme pokračovat dál... jen teď už nebudu mít tolik času, dovolená mi skončila. :)

Přidat nový příspěvek