Re: Re: Re: M.C.

M.C. | 24.06.2016


Stalin nepřišel Spojencům na pomoc po vylodění, operace Bagration, která znamenala strategickou katastrofu na východní frontě a znemožnila cokoliv dalšího odsunout na západ začala už koncem května. Nicméně i síly držené v západní Evropě by invazi odrazit dokázaly, kdyby
a) bylo na německé straně správně vyhodnoceno, kde k ní dojde.
Von Rundstedt byl pevně přesvědčen, že k vylodění dojde přímo na nejkratší spojnici přes Kanál a spojenecké tajné služby dělaly dost rozsáhlé dezinformační kampaně, aby v tomto názoru Němce utvrdili.
b) Hitler neváhal nasadit zálohy. Právě kvůli výše uvedenému byli jak von Rundstedt, tak Hitler přesvědčeni, že vylodění v Normandii je odlehčovací operace, která má odlákat německá vojska stranou před skutečným vyloděním. Nevěřili, že Spojenci vsadili vše na jednu kartu. Vzhledem k naprosté převaze Spojenců ve vzduchu nebylo možno provést letecký průzkum a zjistit skutečné počty invazních sil.
Faktem je, že maršál Montgomery si večer před invazí připravil dvě řeči: invaze se zdařila a invaze byla bohužel odražena. Ani on si nemohl být jist, protože takto rozsáhlé vylodění proti bráněnému pobřeží nikdo nikdy nedělal. Dřívějším vyloďovacím operacím ve Středomoří a v Tichomoří čelily daleko menší síly.

Kvůli katastrofálnímu stavu na východní i západní frontě se rozhodli němečtí generálové odstranit Hitlera, protože pochopili, že je poslední možnost jednat o míru než bude úplně pozdě a s Hitlerem by nikdo nejednal a on by to ani nedovolil.

Vy máte asi na mysli urychlení začátku jaselsko-viselské operace na základě proseb W. Churchila, protože po protiútoku v Ardenách Spojencům hrozilo vytlačení z Belgie a Holandska (zahnání do Kanálu) a zatlačení zpět do Francie.
Jenže k tomu došlo až v lednu 1945.
Úplně zahnat zpátky do moře by je už Němci nedokázali, na to už neměli. Po úspěšném provedení jaselsko-viselské operace se RA zastavila až u Odry a to už museli Němci myslet na obranu Berlína.

Přidat nový příspěvek