Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Článek obsahuje mnoho nepravd a polopravd

Sio | 25.06.2016

Nejsem odpůrcem družstev. Ale jsem pevně přesvědčen, že i Stalin považoval družstevní vlastnictví za nutnou přechodovou fázi. Jen krátký citát z jeho ""Ekonomické problémy ..."
>>Nelze rovněž považovat za odpověď názor jiných také-marxistů, kteří myslí, že by se třeba měla uchopit moc a přistoupit k vyvlastněni drobných a středních výrobců na vesnici a zespolečenštit jejich výrobní prostředky. Na tuto nesmyslnou a zločinnou cestu rovněž nemohou přistoupit marxisté, neboť tato cesta by' podkopala jakoukoliv možnost vítězství proletářské revoluce, zahnala by rolnictvo nadlouho do tábora nepřátel proletariátu<<
Asi je dobré si tu kapitolu o otázce zbožní výroby přečíst celou, ale už tento citát ukazuje, že Stalin bral potřebu zachování drobných výrobců za nezbytné, protože by vyvlasněním postavil tyto lidi proti sovětské moci.
Tolik k "rozporu" s Marxem.
***
Co se týče oné pokrokové role družstev.
Na výrobu patron stačí pár zaběhaných strojů a lidí, co s němi umějí pracovat. Zrovna tak jednoduché rádio nebo i televizi si dokáže sestavit i radioamatér. Sám jsem v mládí radioamatérem byl, ale to už byla éra polovodičů. Nevěříš snad tomu, že v těch družstvech měli sklářskou huť a vyráběli tam elektronky? Jeli na subdodávkách z větších státních podniků, pokud ne přímo na dovozu.
***
Desítky (kolik?) výrobních hal - záleží, co je to hala. Třeba já dělal v průmyslovém podniku s několika tisíci zaměstnanci, ten mohl mít tak kolem 20 hal.
Nicméně uznávám, že pro určitý typ výrob (ne tank nebo kosmická loď) jsou menší celky efektivnější. Ale to se dá řešit i v rámci společenského vlastnictví, jde o to, aby byrokratický aparát "nevysál" z takového výrobního celku příliš mnoho z vytvořených prostředků. To bylo u družstev složitější.
***
U nás jsme měli JZD Slušovice. To mělo velké ekonomické úspěchy. Ale jejich příčinou bylo rovněž deficitní hospodářství a chybějící konkurence. Taková potěmkinova vesnice. Například vyvezli část produkce na západ PONECHALI JIM VALUTY, koupili komponenty na počítače a prodávali PC-AT firmám za 200000 Kčs (přepočet na dnes 1,5 - 2 mil. Kč. Úžasný vývar, což?

Přidat nový příspěvek