Re: Re: Re: Hm, Bola amerika ruská?

Sio | 03.05.2016

Když vidím příspěvek věžáka, tak zdravím a neodolám si také něco přisadit. Samozřejmě vaše analýza informací, které se nám dostávají o historii, je správná. Kdysi jsem si všiml, že informace o historii, která se nám dostává ve školách, je převážně historií elit. Co který panovník, bitvy vzpoury. Málokdo se zabývá tím, jak v těch dobách skutečně žili a uvažovali prostí lidé. Možná je v tom také nějaký úmysl.
Nevidím až 300 let zpátky, snad něco z 19. a 20. století. To, co se zde i v následujícím článku píše o Fordovi jsem už četl nejednou. Reálná versus finanční (virtuální) ekonomika, Schlimbachova metoda, mechanismus dluhu a agregáty atd. Ale nejfundovanější shrnutí, na které jsem natrefil je v dílku "Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu." Pár citací:
"Tedy jde o stadium, kdy zbožní výroba je již podlomena a hlavní zisky připadají „géniům“ finančních machinací. Základnu těchto machinací a švindlů tvoří zespolečenštění výroby, avšak ohromný pokrok lidstva, které dospělo k tomuto zespolečenštění, jde k duhu… spekulantům."
"Kapitalismus se vyznačuje tím, že vlastnictví kapitálu je odděleno od jeho použití ve výrobě, že peněžní kapitál je oddělen od kapitálu průmyslového čili výrobního, že rentiér žijící z důchodu je oddělen od podnikatele a od všech osob, které bezprostředně disponují kapitálem. Imperialismus čili panství finančního kapitálu je nejvyšší stupeň kapitalismu, kdy toto oddělení nabývá ohromných rozměrů. "
"Imperialismus znamená ohromné hromadění peněžního kapitálu v několika málo zemích, emitují se cenné papíry značné hodnoty. Tak roste třída lidí, vrstva rentiérů, kteří jsou povaleči a bez zaměstnání bohatnou z práce jiných. Rentiéři jsou naprosto odloučeni od výroby, a svou existencí vtiskují celé zemi pečeť parasitismu."
"„Rentiérský stát“ je v podstatě synonymem pro lichvářský stát . Svět se rozdělil na hrstku lichvářských států a obrovskou většinu států dlužnických. Anglie půjčuje Egyptu, Japonsku, Číně a Jižní Americe. Její válečné loďstvo zde hraje v krajním případě úlohu soudního vykonavatele. Politická moc zase chrání Anglii před pobouřením dlužníků.
Rentiérský stát je státem cizopasnickým, zisky finančníků v něm rostou, za jeho zájmy bojují cizí vojska složená z domorodců, vlastní dělnická třída je v něm korumpována. Dovoz levných potravin z kolonií ničí domácí zemědělství."
atd. Je to přesně to o čem je řeč v tomto i následujícím článku. Ford nebyl sám, kdo na to přišel.

Přidat nový příspěvek