Re: Re: Re: Re: Re: Re: A je to tu zas ...

Sio | 19.04.2016

Obávám se že primární funkcí marxismu je být nástrojem analýzy objektivní reality. Tak se na to dívám já, Marxismus jako ideologie se mi nelíbí, přesto nepopírám, že byl takto použit. Ale také proto říkám, že nejsem marxista, v tomto smyslu určitě ne.
Proč se stal marxismus ideologií. I Stalin v té knížečce si povzdychl, že i vzdělaní ideologové nechápou marxismus a je zapotřebí jim jeho teze trpělivě vysvětlovat. Viz kapitolka "O CHYBÁCH SOUDRUHA L. D. JAROŠENKA"
Nebyl by se takto angažoval, kdyby marxismus nejen neznal, ale i nechápal. Stalin ovládal marxismus excelentně, proto si mohl dovolit korigovat teze, které zastaraly a přidávat další, které chyběly. A to je něco, co si nikdo nedovolil za normalizace, když jsem vyrůstal. A ano, tohle připisuji právě procesům, které po Stalinově smrti nastartoval Chruščov pod taktovkou GP. Myslím, že jako jsme používali termín marxismus, leninismus (Lenin skutečně aktualizoval a doplnil marxismus), tak je načase začít používat termín "stalinismus". Ale s vědomím, že jak leninismus tak stalinismus je s marxismem kompatibilní. Jakoby leninismus je marxismus verze 1.0 a stalinismus je marxismus verze 2.0 O dalších smyslu plných verzích nic nevím, neomarxismus je jen klamný informační cíl.

Přidat nový příspěvek