Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kapitalismus vs lichva a spekulace

Sio | 14.04.2016

Cítím se zvláštně, skoro všechno bych podepsal. Těm manažerům bych vytvořil příjem jinak. Dal bych jim 2x medián nebo průměr + podíl na zisku, třeba 5%. Ovšem zastropování řekněme na 5x medián bych viděl jako nezbytné.
To na 4. prioritě.
Manažer typu Člověk, tedy který se sám řídí na úrovni vyšších priorit by si ten příjem stejně nenechal.
Viděl jsem to v praxi. Můj otec byl top-manager, jeho příjem byl kolem 8000 Kčs měsíčně. Jezdil v 30 let staré octavii za roku 1967. Po práci se staral o organizaci sportu ve městě. Byl předsedou fotbalového klubu. Odpracoval každý rok desítky hodin na brigádách zdarma, desítky hodin organizační práce, odvážel lidi i materiál zadarmo vlastním autem. Z platu zbyla na rodinu sotva polovina, nikdy jsme přes jeho plat nebyli při penězích, když polovinu rozdal a skoro nebyl doma. Ale když byl doma, nikdy nebyla nuda. Když jsem měl 10 začal stavět domek. Trvalo to tři roky, strávil jsem tam stovky hodin. Sám si to organizoval, pomáhali mu kamárádi, dělníci, řemeslníci, lidi práce. Trochu u toho popíjeli, naposlouchal jsem se spoustu historek a názorů.
Co se stalo po r. 1989? Nepřátelé ho vyštípali z místa, šel bez řečí dělat řadového technologa. Nový šef si ho volal neustále do kanceláře. Potřeboval jeho pomoc. Dělal jsem tam a viděl jsem to. V důchodu nebyl ani den bez práce, až do 73 let, kdy onemocněl a do roka a půl zemřel. Nikdy si nestěžoval a politiku neřešil.
Takže - jde to. 4. priorita není jediná, na které se dá řídit. Chce to Člověka.

Přidat nový příspěvek