Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ja bych chtel podekovat vubec celemu kolektivu tehle stranek.

petržlen | 28.02.2016

Som udivený. :-o Mal som dojem, že v tejto komunite sa kaleidoskopickému pohľadu na skutočnosť prednosť nedáva. Uznávam, že biblia je pre dnešného viac či menej povrchného človeka ťažké čítanie, čo je dobré brať ako konštatovanie fakta, nie ako obvinenie, posmešok alebo, nedaj Bože, povyšovanie sa.

Veľká časť ľudstva žije v duchovnej temnote, ktorú niektorí nazývajú slepotou, hoci páskou previazané oči budú asi bližšie ku skutočnosti. Ľudia si nechali najprv založiť na nos okuliare s čírymi sklami, skresľujúcimi skutočnosť, aby ju dokázali lepšie vidieť. Sklá sa neskôr začali farbiť, aby skutočnosť bola veselšia, a tmavnúť, lebo svetlo (pravdy) vraj škodí, alebo ak aj neškodí, pôsobí „nepríjemne“. Hitom dneška sú okuliare „occul(t)us rift“, ktorými sa pozerá do úplnej neskutočnosti.

Uznávam, že nie je problém nájsť v biblii nezrovnalosti a protirečenia. Lenže ak ju človek skutočne berie ako „slovo Božie“, potom by sa pri troche záujmu mohol zamyslieť, prečo je to tak a čo sa tým mohlo chcieť dosiahnuť. A tak môže zistiť, že Boh je milujúci a milosrdný vtedy, keď ľudia „činia súd a spravodlivosť“, ale pomstychtivý a neľútostný vtedy, keď páchajú neprávosti, čiže podľa okolností, kontextu. (Táto konkrétna spojitosť poukazuje na čosi podobné karme – „dobrí“ sú požehnaní, „zlí“ trpia.)

Keď si uvedomím kontextovú závislosť, až vtedy začne byť čítanie zaujímavé, lebo sa ukazuje, že mnohé častejšie sa vyskytujúce pojmy majú okrem svojho obvyklého významu na niektorých miestach aj opačný. Takže pozor na predsudky a povrchné súdy.

Len včera som kdesi čítal, že do 19. storočia bolo v Rusku čítanie starého zákona zakázané. Nečudujem sa, že štruktúra, ktorá mala skrývanie celej biblie pred davom na svedomí, mohla mať záujem na uvedenom „objave“. Rovnaká štruktúra môže aj v súčasnosti vypúšťať farebné bubliny ohľadom biblie. Na chvíľu môžu zaujať, ale nič užitočné z nich nie je. Zaujímali by ma bližšie informácie o tom prieskume, lebo inak mám tendenciu prikloniť sa k Winstonovi Churchillovi (údajne): „Neverím žiadnej štatistike, ktorú som sám nesfalšoval.“

Přidat nový příspěvek