11 hierofantů - pokračování

Sio | 14.02.2016

Díval jsem se na reakce a musím říct, že mě překvapily. Možná, že jde prostě o různý okruh pojmů.
K číslu 11. nehledám v něm nic magického, myšlenka, kterou jsem chtěl vyjádřit by byla stejná, i kdyby to bylo 9 nebo 13. Vzhledem k hlasování, pravda, je lepší liché číslo.
Rozebíral jsem to čistě z hlediska DVTŘ - tedy hledá se model zajišťující stabilitu systému, tady státu, Egypta. Mnohokrát jsem slyšel obavy typu - co bude po Putinovi, najde se následník nebo se to otočí zase všechno zpátky. No a teď si dosaďte namísto Putina kolektiv 11 kněží. Kněží, to znamená, že nežijí rodinami, konzumem, honbou za osobním bohatstvím. Žijí pro ideu - stát. Takže tu máme 11 Putinů, chápete? Podle mého názoru je takový systém řízení mnohokrát stabilnější. Ano, faraón může být výkonná moc, ale konceptuální moc je v pozadí.
Mimochodem - GP to dnes dělá podobně. Nikdo neví, kdo jsou, jak žijí a co je spojuje ani kolik jich je. Jaká je jejich koncepce - řídící idea?
Politikové, včetně třeba amerického prezidenta jsou jen výkonná složka, servisní elita.
Jedno je jisté. GP má staletou a možná i tu tisíciletou kontinuitu, zatímco různí vládcové a dynastie ne. Není zaručeno, že syn bude řídit jako otec ani že se udrží u moci. Příkladů je spousta, třeba Karel IV. - Václav IV
Víte, že římští císařové několi století nejmenovali za následníky příme potomky? Vybrali si schopného mladíka, naučili ho, co bylo třeba a adoptovali ho.
Čili co mě zajímá (a nejde o hierofanty, kolik jich bylo atd) je způsob dosažení stability státu a tím i jeho řízení
Co tu máme dnes? Volební období 4 roky. Co se dá za tu dobu stihnout? Každý politik je potenciálně zkorumpovaný nebo vydíratelný vyhrožováním přímo jemu nebo jeho rodině. Dokonce je vysoce pravděpodobné, že 99% politiků nějak zkorumpováno nebo vydíráno je. Co to znamená? Chaos, nizkou kvalitu řízení. A proč? No pro ty, co jsou v pozadí ideální stav. Vyřadí z provozu (nebo podčiní si) oficiální struktury řízení a pak konceptuálně řídí místo nich. Říká se tomu demokracie. Kdyby měl národ v čele nezkorumpovatelný řád jakýchsi kněžích (jednou po majetku, nemají rodiny, nebo je kladou až za povinnosti) v pozadí, kteří by pracovali v jeho zájmu a dohlíželi na politiky, byl by takřka neporazitelný.

Přidat nový příspěvek