Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zahodená dialektika

Sio | 23.01.2016

Teď jde o to, co považujeme za řízení. Plná funkce řízení skutečně předpokládá stanovení vektoru cílů. Jen tam, pokud vím, není uvedeno, kdo ten vektor má stanovit. Protože pokud je to subjekt řízení, pak v hierarchické struktuře je to ten, kdo je na špici pyramidy, že? To by ale znamenalo, že máme jen jen jednoho manažera, protože ti ostatní manažeři jsou už jen řízeni. Vždyťcíle dostanou od šéfa, generálního ředitele, třeba. Samozřejmě to není pravda, protože v dobře zorganizované struktuře se na každé úrovni řeší jiné problémy. Někdo tu zmiňoval OSI model pro komunikační protokoly, byl jste to vy?
Není vůbec nikde psáno, že každý řídící pracovník stanovuje cíle samostatně. Na určitých úrovních dostane cíle "shora" a stejně tak i algoritmy řízení (prováděcí předpisy), ale stále se jedná o řízení. Pak, pokud takový člověk, který se setká s mimořádnou situací, na kterou nestač, buď zazmatkuje a selže nebo udělá to, co mu říkají předpisy. Zahlásí - nevím, co s tím, směrem nahoru.
I počítač má takové předpisy a ty zahrnují i reakce na určité předvídatelné situace - chybové hlášky, ledky atd.
Stručně. Cíle musí být vytýčeny, algoritmy řešení připraveny. Ale nikde není psáno, že to musí udělat řídící subjekt. Můžete přikázat 10 stavebníkům, ať postaví dům podle plánu. A oni to udělají. Jsou vyučení a vyškolení. Někdo do nich založil algoritmy, jak řešit s tím spojené problémy. A o těch by nemusíte mít ani tucha. A přesto je tam mezi nimi někdo, kdo to umí zorganizovat a rozdělit práci. Má k tomu rovněž naučený soubor algoritmů.

Přidat nový příspěvek