smutný pohled

el | 08.01.2016

Já přidám spíše jen technickou poznámku. Možná by si pan autor mohl vzít ruksak na záda, kosu do ruky a jít zvelebovat Tatry, které po Kyrilovi z 2004 jsou v žalostném až zbědovaném stavu. V mnoha ohledech je člověk nemile překvapen, jak lze nedbat o národní klenot. Tím mám na mysli polomy táhnoucí se od Podbánského až po Tatranskou Lomnici, kde byl "vysazen" po vichřici jenom nálet z přeživších stromů. Park v centru Tatranské Lomnice, kde je v létě dva metry vysoký porost a vzadu v parku pod hotelem Praha, rozpadlá budova jejíž trosky nezakryje ani dvoumetrová neposekaná tráva. Ve vzduchu se pro vnímavější, jež znají Tatry např. 30 let dozadu, vznáší synkretika smutku a vzpomínek na zašlé časy. Vrcholné představení přichází při odjezdu z Tatranské Lomnice směrem na golfové hřiště Black Stork, kde po levé straně je bývalý turistický areál, do nějž jsme jako malé děti z Česka jezdili poznávat krásy velehor. Z tohoto areálů zbyly jen vypálené trosky, poházené kamení a jiný stavební materiál. O pár set metrů dále stojí domy klenotů nové doby, pár hráčů z NHL jejichž úspěchy se zhmotnily pohledem na masiv Vysokých Tater při snídani. Ten obraz vyjadřuje přesně dobu, v niž žijeme. Nic ve zlém, ale jako malý jsem se nemohl dočkat, až pojedu lyžovat do Tater. V tom areálu, který byl zcela zdevastován měli úžasnou zelňačku a fazolovou polévku, rovněž segedín byl velmi jedlý. Slovenští přátelé mne opraví pokud se mýlím, jmenoval se ten areál "FIS" nebo si má paměť uchovala pouze ten obraz, který jsem v dětství měl tak rád a na název zapomněla?

Přidat nový příspěvek