Re: Re: Re: Re: Lenin

Sio | 05.01.2016

"Esoterický marxismus" (budu používat zkratku EM) si kritizujte do alelujá, já ho ani nehájím a ani neuznávám. Pokud něco podobného existovalo, rozhodně to nemělo nic společného s tím, co klasici marxismu psali a co jsem četl.
Pokud má EM něco společného se zednáři a fašismem, je to něco úplně jiného, než samotný marxismus, pak je to já o koze a vy o voze.
Takže nic takového jako EM nehájím, protože to nemá nic společného s klasickým marxismem. Pro mě je to marxismus, pro která platí:
- žádná esoterika
- materialismus
- dialektika
Pokud tento marxismus používal ke svému krytí nějaký EM, tak to je jiný problém. Nejde tolik o terminologii, jako o obsah.
Marxismus v mém pojetí je vědecký světový názor. DVTŘ není s ním v žádném konfliktu. S KSB mám problém, protože některá tvrzení v něm jsou nevědecká až směšná. Koho se dalo opravdu poslouchat na toto téma s vážnou tváří? Generála Petrova. Uspavač hadů Veličko občas brebtnul pořádnou hovadinu. A jak jsem poslouchal na youtube Zaznobina ... škoda mluvit.
Shrnu:
- loajálnost zednářskému fašistickému projektu? No way.
- přesvědčení ve všemocnost marxismu? Relativně. Asi na takové úrovni jako "víra" v moc vědy. Jenže víra a věda nejdou moc dohromady.
- používání marxistické terminologie? No, terminologií se může ohánět každý kokot a dokonce může význam termínů zkreslovat za účelem diskreditace. Což je ve společenských vědách dost běžné.

Přidat nový příspěvek