Jednotlivé čísla se mohou lišit

Sio | 28.11.2015

Takže co se stalo, je vcelku jasné. A je úplně jedno, zda ruské letadlo narušilo na pár sekund (o delší době se neodvažuje mluvit nikdo) hranici Turecka nebo ne.
Podle mezinárodních zvyklostí je takový sestřel zločinem. Za takových podmínek je nezdůvodnitelný a také neomluvitelný. Dalo by se to svést na omyl, ale ne za situace, kdy Turci utíkali k NATO a doteď odmítají uznat chybu.
Z heldiska řízení je s pravděpodobností hraničící s jistotou tato akce řízená USA. Cíl je rovněž jasný - rozpoutat válku, dostat Rusy do defenzívy.
Rusko je na tom skutečně stále v porovnání s US a NATO se zdroji špatně, nemůže si nákladnou avantýru dovolit. Turecku ovšem může zavařit dostatečně a navíc při inteligentním řízení z celého incidentu může hodně vytěžit. A to se stane. Je jedno, kolik přesně ropy ISIL do Turecka jde. Důležité je, že teď to ví celý svět a navíc i to, že na ní vydělává Erdoganův klan.
Není důležité, jaké procento turistů jsou Rusové. Kdo se vyzná ve firemní ekonomice, ten ví, že mezi černými a červenými čísly může být často rozdíl jen pár procent. Takže pokud Turecké hotely a cestovky příjdou o milión zákazníků ročně, třeba všechny nezkrachují. Třeba pouze budou lehce ve ztrátě anebo se jim smrskne zisk. Třeba jen propustí nějaký personál. Nekoupí nějaké služby ... Navíc - pokud se z Turecka stane horká zóna - kdo tam bude jezdit? Němci? Alex? Takže si troufnu říct, že nakrknutých lidí bude v Turecku více, než dost.
Turecko možná má druhou nejsilnější armádu v Evropě. Ovšem žádná evropská armáda nesnese srovnání s ruskou. A Putin není tak naivní, aby vyhlásil Turecku válku a provedl tam invazi. Neudělá to ani Erdogan, dokonce ani tehdy, kdyby mu Rusové provedli diverzní akci (což neudělají) a sestřelili mu stíhačku nad Ankarou. Na útok na Rusy nemá. Jsou to jednoduché počty. Rusko by sice mohlo dobýt Turecko, ale bylo by to Pyrrhovo vítězství a dárek ušákům. A Turecko nemá arzenál, který by Rusku dokázal vážněji ublížit. Nepochybuje, že Putin a jeho think-tank najdou tu neefektivnější příležitost, jak nakopnout podpindosníka Turka do koulí tak, aby to bolelo pořádně i Velkého Pindosa.

Přidat nový příspěvek