Re: Re: Re: Berija

Lin | 24.09.2015

Pro ty, co jim poslech ruštiny nedělá problémy:
https://www.youtube.com/watch?v=8aJHUx1qcFg

Jde o dokumentární film, natočený na základě odtajněných archivních informací. Tedy těch, co ještě zbyly, protože Chruščov jich nechal zničit spoustu.
Stalin + Berija = krvavé stvůry - tak to si stále myslí i někteří lidé v Rusku, ovlivnění postalinskou érou vzdělávání. Není se tedy co divit, že u nás takových bude ještě víc. Sama jsem novým informacím uvykala velmi svízelně. :)
V dokumentu mluví i psycholožka, která z fotografie Beriji dělá psychologický portrét. Tento člověk nebyl despota ani krvavý diktátor a ani ničema.
Naopak - zakavkazské země postavil na nohy a názorně předvedl "hospodářský zázrak". Hedvábí, čaj, broskve, mandarinky, pomeranče... aj. - to vše zavedl do tamního zemědělství on. V podstatě ze zaostalých zemí, kde se povětšinou pěstoval mák na opium, udělal vzkvétající zahradu. Díky němu nemusel již SSSR draze dovážet jižní ovoce, protože Zakavkazsko dokázalo trh uspokojit.
V r. 1938 ho Stalin naléhavě žádal, aby přijel do Moskvy a pomohl mu udělat pořádek v NKVD. Tehdy ho ovládal Ježov a jeho klika - byl to jakýsi "stát ve státě". Za Ježova se děly všechny ty popravy, které jsou dnes přičítané Berijovi. Mluví o tom čísla (archivní tabulku mám v PC).
Ježov nastoupil jako šéf NKVD v průběhu roku 1936. Uvedu tedy čísla rozsudků smrti před a po něm:
Za rok 1935 odsouzeno 1.229 lidí, v roce 1936 odsouzeno 1.118 lidí, za rok 1937 (první rok Ježovova působení) odsouzeno 353.074 lidí, za rok 1938 odsouzeno 328.618 lidí a za rok 1939 (tedy za první rok Berijova vedení) 2.601 lidí.
Ta čísla dle mého mluví dost jasně o tom, kdo byl kdo.
Berijovi se také pokoušejí připsat Stalinovu smrt, ale i tady jde o lži. Stalina zlikvidovali ti stejní, co o pár měsíců později zavraždili i Beriju (zinscenovaný "proces Beriji", kdy skutečný Berija už byl dávno mrtvý).

Přidat nový příspěvek