Re: Re: K vysvětlení egregoru

Lin | 05.04.2015

No... máš pravdu, že tak, jak jsem to napsala, by mohlo zavádět kamsi jinam. :) Snad to ještě více nezmotám.
"Ego" jsem použila, protožeje i použité i ve videjku ("ego, egoismus, já-centrismus") = překládala jsem.
"Já-centrismus (egoismus, ego)" je druh pohledu jedince na svět (vnímání světa jedincem= světonázor). Jde o soubor pojmů a dějů, které chápe on sám a odpovídají jeho psychice. To, co tam "zapsané" nemá, to podle něj "neexistuje" - nebo ano, bere na vědomí, ale "je to tak daleko, mě to nevadí". Já-centrismus všechny myšlenkové pochody odvíjí od sebe a přizpůsobuje okolnostem, které se ho bezprostředně dotýkají (emoce + odpovídající obrazy = emocionální stav duše). Podle tohoto stavu hodnotí realitu situace (co je dobré a co špatné), čím se zabývat a čím ne, jak reagovat. "Já-centrismus" je proces uvažování, který nevede k reálným odpovědím.
"Já - centrismus", pokud se stane naším světonázorem (jako typ kaleidoskopického vnímání světa), je nejlepší cestou k tomu, abychom byli nevolníky určitého egregoru a posilovali matrici (životní scénář) někoho jiného = náš životní scénář byl napsaný někým jným.
V konkrétní ukázce z filmu "Revolver" je vykreslené, jak hrdinovi egregor vsugerovává určité emoce ("Když ti říkám, že ti je hrozně, tak je ti hrozně!") a také navrhuje řešení ("zbav se mě" = sám sebe, protože já jsem ty - zastřel se).
Našla jsem k tomu vysvětlení (určitě daleko lepší, než jsem tu popsala):
http://wiki.kob.su/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Píše se tam ve vysvětlivkách:
Abychom domysleli něco nového, v životě použitelného, je nutné si osvojit nejen alespoň minimum důležitých informací (znalostí), ale také být v (duševním) rozpoložení, které myšlení umožní. Pokud nejsme v takovém rozpoložení, pak proces myšlení v požadovaném směru buď vůbec nezačne, nebo začne, ale odkloní se úplně jinam (k nepodstatnému tématu), nebo se úplně přeruší. Následky nestabilního systému myšlení "Já-centrismu" vidíme třeba v případech, kdy se nad vážnými problémy společnosti zamýšlejí miliony, ale jen desítky se doberou odpovědí v životě použitelných, někdy dokonce jen jedinci.

Přidat nový příspěvek