Re: Re: Tvoju otázku skúsim trochu preformulovať

Vasiľ | 10.03.2015

Neprotirečíme si až tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ide o to, že niektoré parametre nie sú spojité. Napríklad parameter existencie systému môže dosahovať len dve hodnoty - existuje a neexistuje (jeden a nula).

To čo Ty nazývaš kvalitatívnou zmenou ja popisujem zmenou parametra (buď prudkou zmenou spojitého parametra alebo zmenou diskrétneho parametra). Podstata je tá istá, iba v technikom opise sa rôznime, no to je len vec dohody.

Toto však nijako neodpovedá na Tvoju pôvodnú otázku - no v nej samotnej je veľký kus odpovede.

Podľa mňa tiež skokové kvalitatívne zmeny pri prechode k človečenskému zriadeniu nastanú (niektoré štruktúry budú musieť nevyhnutne zaniknúť resp. sa preformátovať, niektoré sa vytvoria...), ide však o to, vybrať v tomto procese cestu s najmenšími škodami. Teda nelikvidovať už existujúce prvky bez rozmyslu, nebodal vylievať deti vaničiek, ale postupne ich transformovať.

Práve preto KOB nebola zostrojená ako protichodná koncepcia k už existujúcim, ale ako objemnejšia vo vzťahu k nim.

Princíp "účel svätia prostriedky" je ako keby lokálnym infinitezimálnym vyjadrením globálneho celkového cieľa - človečenského zriadenia. Tj. ukazuje správny smer (k ďalšiemu medzikroku) v danom okamihu a integráciou všetkých krokov dosiahnem správny konečný cieľ. Aby som však vedel, ktoré prostriedky sú správne a ktoré nie, musím mať aspoň nejakú predstavu o cieli...

Ďalšia vec je tá, že ten istý stav môže byť z pohľadu davo-elitárnej koncepcie v pásme katastrof, pričom z pohľadu človečenskej koncepcie je v poriadku, ale to je snáď jasné.

Přidat nový příspěvek