Re: Re: Re: doplnkova otazka

Hоx | 26.12.2014

ad 2) to se týká poměru bankovek emitovaných CB v poměru k celkové peněžní zásobě, obvykle to dělá pár procent, u nás tuším kolem tří. Ale to je něco trochu jiného. Dnes peníze skutečně tvoří hlavně komerční banky při úvěrování, ale zase si musí půjčovat od CB. Ten multiplikativní efekt má vždy teoretické maximu (např 10x při úrovni povinných rezerv 10%), v praxi je vždy nižší. Pokud ese podívat na čísla u nás, penežní zásoba (peníze v oběhu) je přes 3 biliony kč, a centrální banka drží dluhopisy za 1,22 bilionu, čili poměr nad 30%.

1) rusko dosáhlo úrovně suverenity, kdy si mohlo dovolit se jich zbavovat (a technicky spíše jen zmenšit nákupy nových, a staré docházejí). Přibývat nemusí, protože starým dochází termín a jsou rolovány za nové. Prodej na trh v nějakém zlomkovém objemu je možná také povolen.

ad komerční banka, co by díky možnosti vytvářet nové peníze mohla si půjčit od CB za 17%, nabízet úvěry třeba za 5% a stále být v zisku... teoreticky ano, v praxi by byla rychle zlikvidována za porušení "washingtonského konsenzu" atd.. na tohle by byla třeba stejná úroveň suverenity, jako na emisi vlastní měny vně dolarového systému.

Přidat nový příspěvek