Re: Re: Re: zase tie slovíčka...

udo | 01.05.2014

Oki, pokúsim sa vysvetliť..osvetliť..
..zároveň sa osobám, nie vlastnou vinou zneučeným podprahovo nenávidieť matematiku, ospravedlňujem za odbočenie do odbornejšieho popisu témy..

Pri formulovaní operačno-systémového modelu DVTR bola prirodzená snaha postaviť model tak trochu ako hypertext. Čo najviac odkryť mechanizmus mozaiky vzájomného prepojenia(vzťahov=reLatio) jednotlivých úrovní chápania..V zásade skôr opačne, ako napr. v identifikovaných, pravdepodobne zámerných systematických deFormáciách prítomných v biblii..

T.j. podobne, ako v princípe, na ktorom bola neskôr robená napr.aj wikipédia, autori občas naznačia hĺbku, ďalší rozmer, dajú "sondu", odkaz, link(prepojenie na inú súvisiacu úroveň, focus, bránu, gate,..). Formulácie sú platné v danom kontexte a pri horizontálnom, či vertikálnom posuve situácie(chápaní) danej matrice príčinno-dosledkových vzťahov, môžu platiť už menej..i keď samozrejme existujú isté formy metavzťahov takmer univerzálne platných, podobne, ako by si niekto geoMetricky predstavil obraz fraktálov, či v technickej psychológii mechanizmy procesných konštelácii.

..hmm..nakoľko je teda pojem "impulz" identický s "hybnosťou"?
Povedal by som tak:
Hybnosť je podvedome asi niekde viac smerom ku kinematike a impulz ku dynamike(ďalší stupeň časovej derivácie), ak chápeś, kam mierim.

Ide o jemnejšiu "periódu vzorkovania", ako sa odborne aj pri manažmente syntetických, či biologických systémov hovorieva.
Ak sila F totiž v čase JE konštantná, dostaneš v grafe závislosti F a delta t obraz obdĺžnika. 2D plochu z geoMetrického pohľadu..
Ak ale sila F v čase konštantná nie je, môžeš buď vypočítať jej priemer, alebo integrovať podľa času. Vznikne ti následne znova útvar geometricky podobný, ako stará známa tzv. Gaussova krivka Normálneho štatistického rozdelenia, platná v tej, či onej forme prakticky vo vśetkých socionaturálnych javoch.

..áno, a tu prichádzame aj ku kvantovej mechanike a súvisiacemu Hei senbergovmu princípu neurčitosti a jeho aplikáciám v praktickom každodennom živote(PLNE identické 2 rovnaké sitiuácie sa NIKDY neopakujú, no DOSTATOČNE abstrahovane pri schopnosti rozlíšenia sa opakovať môžu), čo už asi tu matematicky ďalej špecifikovať radšej nebudeme.

Tak aj mierne odlišné vnímanie impulzu a hybnosti pri mechanike tekutín, ći rotačnom impulze.

Jou ešte jedno..trochu mi občas SK terminológia vo fyzike a matike robi problemy, bo čas vzdelania a praxe som absolvoval hlavne v GER, kde nie sú všetky mat-fyz formulácie vždy plne totožné, jak som zistil..
Snáď je ale pre viacerích aspoň trochu pochopiteľné, čo som sa snažil popísať vo vzťahu k základom, pilierom “matricového inžinieringu”.., či socio-kulturného inžinierstva

Přidat nový příspěvek