Re: Re: Re: Re: Re: Rozlísenie a Titanic

popolvár | 04.04.2014

no len na prebratie to nevyzerá - to, co si predviedol sa na "papouskovanie/papagájovanie" ani zdaleka nepodobá. Oni sa vzdelávali, aj ty - my sa vzdelávame. Oni mozno isli tazsou, dlhsou cestou spájaním mozaiky z mnozstva zdrojov, tebe - nám to ulahcili ponúknutím komplexnejsej mozaiky.

Dnes som sa bavil s jedným rakúsakom o podstatných a nepodstatných veciach, o plodných a neplodných debatách typu: co bolo skôr: ci vajce, alebo sliepka...
Chcel na mna zapôsobit, tak na mna vybehol, ze nech mu vysvetlím nekonecnost vesmíru. A teraz som sa nad tým, co som mu povedal, spätne zamyslel az zarazil. Nikdy som totiz o tom nepremýslal, ale moja okamzitá spontánna odpoved bola takáto:
" debata o nekonecnosti vesmíru a nekonecnost vesmíru je blbost typu sliepky a vajca. Predstav si tento biely obrus (boli sme v lokáli) velký ako futbalové hrisko. A v strede tohto obrusu mravca, ktorý do konca svojho zivota, nebude mat sancu dôjst na jeho koniec. Ten obrus je prenho nekonecným. A takisto z pohladu terajsieho cloveka, jeho terajsej schopnosti jeho vnímania reality je pre nás to, co vnímame okolo seba ako vesmír - je nekonecné. Az dôjdeme svojim vnímaním na hranice (okraj obrusu) zistíme, ze daný vesmír, v danej kvalite vnímania je konecný. Ale za týmto, takto vnímaným vesmírom (tak ako okolo obrusu je dalsia plocha) je dalsia dimenzia, ktorá sa az do urcitého stupna vývoja bude tiez zdat nekonecná... Neviem ako to zo mna bez premýslania vyslo a ani neviem, ci je to správne...
Tých 400 vzorcov je k tomu topologickému defektu?

Přidat nový příspěvek