Re: Re: Otázka

Vasiľ | 02.03.2014

Moja naivná predstava je taká, že:

Nech pred požitím alkoholu boli mentálne schopnosti človeka vyjadrené číslom 100. Deň po požití je toto číslo povedzme 60. O týždeň už 92, o mesiac 97, o rok 99 a až o 2-3 roky to bude opäť 100 (a napríklad bez toho alkoholu by to bolo bývalo napr. 102 - podľa miery osobného rozvoja).

Ono sa môže zdať, že medzi 99 a 100 nie je prakticky žiaden rozdiel, ale v celkovom súbore väčšej skupiny vykonávateľov - koordinátorov (tisícov riadiacich pracovníkov, miliónov úradníkov, stoviek politikov...) tvoriacich ucelenú štruktúru riadenia to môže zhoršiť kvalitu ich práce ako celku nielen o to 1% ale aj o 5-10-20% - vlastnosti celku nemusia byť LINEÁRNOU kombináciou vlastností jeho fragmentov (najslabšie ohnivko...) ------ to by bol bod _1_


bod _2_:

Ďaľšie zhoršenie riadenia má potom na svedomí aj "šírenie neistôt" v procese riadenia - malý rozptyl v určitej hodnote určujúcej chod daného procesu (v tomto prípade spôsobený zhoršenou spôsobilosťou vykonávateľov dosiahnuť žiadanú hodnotu napríklad kvôli zlej schopnosti reálne ju odhadnúť v danom okamihu) môže viesť k veľkým odchýlkam na konci - najmä ak sú procesy prirýchle a nie je čas na dodatočné korekcie.

Napríklad drobná odchýlka od trajektórie rakety v prvých fázach letu spôsobená "opitými" meračmi polohy a rýchlosti, hoc aj o 0,1% spôsobí, že raketa sa nakoniec netrafí do Marsu, ale poletí do tramtárie (ak sa z nejakých príčin znemožnia dodatočné korekcie napríklad kvôli "opitým" korektorom dráhy a pod.)

_________________________________________________
body _1_ a _2_ sú v skutočnosti to isté, len trochu inak sformulované. Alebo ani nie tak celkom? [asi tam nejaká malá jemnosť bude - tak som to snáď dobre rozdelil a možno niekto pridá body _3_, _4_, ... alebo odoberie tie moje dva :-) ]

Přidat nový příspěvek